2012. október 4., csütörtök

Matrac és testsúly

Nem mindegy a testsúly a matracválasztásnál

Matrac és testsúly. Matracvásárlás tanácsok között gyakran szóba kerül, hogy a testsúlynak van-e szerepe a matracvásárlás során. Nos a válasz egyértelműen: igen. Tekintettel, hogy nem mindegy, hogy milyen erővel nyomjuk a matracot, a testsúlynak megfelelően a matracnak ellen kell állnia a különböző testsúlyokból eredő nyomásnak, így a matrac mindenkori egyik feladata, hogy megfelelőképpen alátámassza a rá nehezedő testet. Ebből logikusan következik, hogy ugyanolyan testsúly mellett egy lágyabb, puhább matrac és egy keményebb, feszesebb matrac között majd alátámasztásban különbség lesz...

Egyik legjobb fegyverünk még mindig a szemléltetés, így ebben az esetben is a szélsőséges szemléltetést fogjuk bevetni a könnyebb érthetőség kedvéért. Tételezzük fel, hogy a pár hölgy tagja 50kg, ugyanakkor "papa" 140kg. Papa és Mama megnevezést kérném, hogy senki ne vegye sem személyeskedésnek, sem pedig sértésnek; nem nagyon megy nekem a Hölgyem-Uram annyira, hogy ezt majd a cikk során még számtalanszor leírjam. Természetesen egy darab egybe matracot keresünk, mivel kis hazánkban többnyire elképzelhetetlen, hogy egy franciaágy méretű matrac két különböző darabból álljon.

Túl puha matrac
Most ha "mamának" keresünk megfelelő keménységű matracot, olyat, ami majd az ő 50 kilógrammját szépen megtartja, ugyanakkor habos-babosan körülöleli őt, akkor a probléma egyik felét megoldottuk. Viszont az a matrac, ami ebből a szempontból "mamának" megfelelő volt, óriási gondot fog okozni "papának", mivel ő, az ő 140kg testsúlyával úgy el fog merülni a matracban, hogy ki sem látszik majd belőle.

Meg is fordíthatjuk a képletet és mondhatjuk azt is, hogy keressünk előbb "papának" egy megfelelő keménységű matracot, ami majd az ő 140 kilógrammját szépen megtartja, leköveti a formáját, de nem hagyja túlzott mértékben besüppedni a matracban. Amennyiben megtaláljuk ezt a matracot és kipróbáltatjuk "mamával" is, úgy nyomban észre fogjuk venni, hogy ez a matrac neki már az önsanyargatás kategóriába esik, ennyi erővel akár a földön is aludhatna -semmi szükség matracra.

Túl kemény matrac
Nyugodtan megállapíthatjuk tehát, hogy a megfelelő matrac kiválasztásánál minden esetben figyelembe kell vennünk a testsúly problémáját, matrac vásárlásnál figyelnünk kell a testsúly különbségekből eredő ergonómiai problémákra. Több gyártó kínál már ugyanolyan matrac típusból két különböző keménységet (pont a fenti probléma megoldására), sőt bizonyos gyártók (Hilding, RelaXx) már a két különböző komfortoldallal rendelkező matracot egy, franciaágy méretű matracban is integrálják.

Másik problémánk a testsúly emelkedésével a matrac magassága lesz majd. Amennyiben ismét logikusan szeretnénk eljárni, akkor azt fogjuk megállapítani, hogy egy matrac egyik feladata, hogy egyenletesen alátámassza és tehermentesítse a gerincoszlopot. Ehhez elengedhetetlen feltétel lesz a különböző "kitüremkedő" testrészek, pl. a váll- és medencerész befogadása a matracban, csak így jöhet létre a megfelelő alátámasztás azokon a pontokon, ahol a testsík felfelé ível (derékrész).

Megfelelő alátámasztás
CSAK A LEGFONTOSABBAK: 1. Fej zóna 2. Váll zóna 3. Derék zóna 4. Medence zóna

Ha ezt elfogadjuk -és miért is mennénk szembe 50 év ergonómiai kutatásával- akkor egyből szembe tűnik, hogy ahhoz, hogy a testet befogadja a matrac, ahhoz tér kell, hogy rendelkezésre álljon, mégpedig minél nagyobbak a kontúrok, minél nagyobbak a kiugrások a váll- és medencerészen -annál vastagabb matracra lesz szükségünk. Hogy számszerűsítsük is egy kicsit, semmilyen esetben nem adhatunk egy 14-16cm teljes magasságú matracot egy 100kg-os vagy annál nehezebb Vásárló alá, sőt szívem szerint még 80kg környékén is lebeszélnék mindenkit az ilyen magasságú matrac megvásárlásáról. Kivétel természetesen az az eset, amikor a Vásárló ennyit szeretne fizetni, ilyen matrac fér bele a költségkeretbe; ebben az esetben azonban nyomatékosan fel kellene hívni a figyelmét, hogy: halló! Önnek ez a termék nem jó. Ez a matrac az Ön súlya mellett ca. egy év alatt fog tönkremenni. Persze ez nem minden esetben történik meg a kereskedésekben és ebből rengeteg félreértés és megoldatlan garanciális probléma is adódik.

A fent említett 80-100kg testtömegnél még egy sok keresztléces farugós ágyrács sem jelent majd sem élettartam növekedést, sem pedig semmilyen hosszú távú megoldást.

Kemény, mint a kő...
Lenne itt még valami, ami a testsúly és a matrac keménységével összefügghet. A legtöbb kereskedésben (ahová magyarországi földi halandó napjainkban betérhet, abban a pillanatban, ahogy nyilvánvalóvá válik, hogy testsúlyunk emberes és nem a karácsonyfadísz kategóriába tartozunk) megpróbálnak majd valami jó kemény matracot eladni nekünk. Hogy miért? Az ok egyszerű: nagy testsúly, nagy nyomás, kemény matrac, jobban ellenáll -nem lesz garanciális probléma, nem fog olyan könnyen és hamar kigödrösödni. Persze kényelmes sem lesz majd, nyomáspontok jönnek létre a váll- és a medence tájékon, túlnyomás jelentkezik a csípőízületeknél, nem lesz maradéktalan a formakövetés sem, nem valósul meg a gerincoszlop egyenletes alátámasztása és tehermentesítése sem, de sebaj! Nem lesz garis probléma vele, vedd meg vidd el, ne is lássunk többet...

Igen ám, csak, hogy mindennek van vonzata, így a mi testsúlyunkhoz képest túl kemény matracnak az egyik járulékos hátránya majd az lesz, hogy ösztönösen is hasra fogunk fordulni, tekintettel, hogy az emberi testnek ez a legegyenesebb síkja, a legpárnázottabb felülete, így rövid távon ez tűnik majd a legoptimálisabb megoldásnak. Hason fekvésnél túlzott terhelés kerül a rekeszizmokra és oldalra fordul a fej, hogy kapjunk levegőt. Ennek hátrányairól majd egy későbbi bejegyzésben még foglalkozunk.

Hát ez egy ilyen ország, ilyen tanácsadási rendszerrel, ilyen körülményekkel és ezt figyelembe véve már tényleg elenyésző stílushiba, hogy "Hát"-tal nem kezdünk mondatot. Aztán persze egyre inkább vannak szakkereskedések, ahol fontos szempont a Vásárló embernek tekintése, az igények (valós igények) kiszolgálása és talán ez a kis szakmai blog is sok kereskedésnek hasznos információkat nyújt, akik lapozgatják biztos, hogy még sok-sok év szakmai tapasztalat után is találnak benne értékes mazsolákat.

Üdvözlettel:

Pálinkás László



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése