2012. november 19., hétfő

A latex titkai: a butadién

De szép is a természet...


 Azt hiszem, hogy a klasszikus biomatrac gyártók idáig sem szerettek kifejezetten, a kókuszról megfogalmazott "ipari hulladék-élelmiszeripari melléktermék" cikkem sem enyhített ezen a tényen és nagyon valószínű, hogy a szintetikus latex matracokról készülő szösszenet sem fog ezen jelentősen segíteni. Ennek a blognak márpedig a korrekt tájékoztatás lenne a célja, így elkerülhetetlen, hogy megszellőztessük egy kicsit a latex matracok nem természetes összetevőjének hátterét.

A gyakorlatban 100% kaucsuk alapú latex nincsen. Még ha nem is használunk mesterséges latexet a készítésnél, akkor is elkerülhetetlenek az olyan adalékanyagok, mint a szappan, kén, stabilizálószerek, antioxidánsok, öregedésgátlók, szilikon leválasztószerek, stb...
1932-2012: 80 éves a latex matrac

Az esetek túlnyomó részében háromféle latex matracot találunk a magyar kínálatban:
 MESTERSÉGES LATEX. Pontos piaci információk, adatok, statisztikák nem állnak ugyan rendelkezésre, mégis a piaci ismeretemből úgy gondolom, hogy ezek a termékek teszik ki a hazai latexmatrac kínálat túlnyomó részét. Ezeknek a termékeknek a legtávolabbi köszönőviszonya sincsen a természetességgel, kicsit lejjebb majd megvizsgáljuk a mesterséges latex alapanyagát is, a BUTADIÉN-t.

KEVERT LATEX, ami annyit jelent, hogy bár valamennyi természetes kaucsuk alapú latexet ugyan tartalmaz az alapanyag, a jelentős részét azonban mesterséges, szintetikus latex teszi ki. A világ legjobb minőségét előállító vállalat az elmúlt 80 évben kikísérletezett legjobb keverési aránya a 60-40% volt, ami 60% szintetikus latexet és 40% kaucsuk latexet jelentett.

NATÚRLATEX. Hát igen. De szép is volna, de sajnos nem az. A 100% natúrlatex sajnos több sebből is vérzik: 1., zömök, fajsúlyban nagyon nehéz 2., nem formastabil, tehát összeeshet 3., légáteresztő képessége még a kevert letexnél is rosszabb 4., korlátozott a rendelkezésre álló mennyiség.

Ezeknek fényében nem marad más a biomatracgyártók fegyverarzenáljában -csak a megtévesztés, illetve inkább a bölcs hallgatás. Ez lehet, hogy jóhiszemű -mindenki eldöntheti magában. Hogyan is néz ez ki a gyakorlatban? Egyszerű, íme egy elképzelt egy párbeszéd:


-Jó napot, biomatracot keresnék
-tessék például itt ez a latex biomatrac
-a latex az természetes anyag ugye?
-az összes biomatracunk 100% latex alapanyagból áll
Nem minden bio, ami fénylik...
  
Nem hazudtunk, nem vezettünk félre -valahogy azonban mégsem igaz!

FONTOS! A 100% natúrlatex és a 100% latex az nem ugyanaz, tekintettel, hogy a 100% latex matrac egyáltalán nem biztos, hogy egy gramm természetes, kaucsuk alapú latexet is tartalmaz!

"Bio: összetett szavakban az utótag életfolyamatokkal való kapcsolatát jelöli."

Ami a természetben előfordul, arra nyugodtan mondhatnánk azt, hogy bio, a legtöbb esetben ez nem is félrevezetés lenne, egyszerűen csak megtévesztő. Nézzük csak példaként a benzint. A szerves fosszíliákból alakul nyomás hatására kőolajjá, ennek finomított változata lesz a benzin. Szerves? Igen? Bio? Igen, mivel alapvetően organikus. Egészséges? 

Egy ilyen anyag lesz a mesterséges, szintetikus latex legfőbb alkotóeleme: a butadién. Nem állítom, hogy mérgező, azt sem, hogy rákkeltő vagy egészségtelen. Nem állítom. Viszont azt sem állíthatom, hogy bio. Vagy amennyiben az, úgy a benzin is az, a hideghab is az, és a PVC is... De mis is ez a butadién?


A TITKOS FEGYVER:  BUTADIÉN

Már első hallásra is egy virágos zöld rét jut az ember eszébe mezítláb szaladgáló gyerekekkel, pillangók kergetőznek a pitypangok felett és tücsöknyájak szökkengetnek körülöttünk a július végi langyos fél-alkonyatban...


BASF: butadién gyár
Mielőtt bárki elfogultsággal vádolna, ki kell jelentenem, hogy az alábbi definíciókat hiteles oldalakról gyűjtöttem, amennyiben az oldalak tartalma nem egyezik meg a valósággal, úgy természetesen az idézetek sem. A források minden esetben megjelölésre kerültek.

Nagyon sok esetben az eredeti alapanyagok tulajdonságai fizikai és kémiai behatásokra megváltoznak, így több esetben is megállapítható, hogy az eredetileg mérgező és rákkeltő alapanyag majd a feldolgozás során elveszíti ezen tulajdonságait. Reméljük.

Butadién
a butadién vegyi képlete: tulajdonképpen csak szén és hidrogén
Színtelen, jellegzetes szagú, tűzveszélyes, mérgező gáz. Rendszerint cseppfolyósítva szállítják.
Fizikai adatok: olvadáspontja: -109°C, forráspontja: -4°C
Más elnevezés: buta-1,3-dién
Előfordulása a természetben: -
Előállítása: a kőolajfeldolgozás során állítják elő butánból, katalitikus dehidrogénezéssel
Reakciói:
- katalitikus hidrogénezés - halogénaddíció (reakció klórral, brómmal)
- hidrogén-halogenidek (pl. hidrogén-klorid, hidrogén-bromid) és analóg vegyületek (pl. hidrogén-cianid, víz) addíciója
- polimerizáció
- oxigénnel reagálva elég
Felhasználása: polibutadién (műkaucsuk, műgumi) előállítására
Veszélyessége: Tűz- és robbanásveszélyes, mérgező gáz. Rákkeltő hatású lehet.
Forrás: kemiakonyv.hu

 A butadién főként műkaucsuk gyártására használják fel, emellett a kloroprént is butadiénből állítják elő, ez a vegyület szintén műkaucsuk gyártására szolgál. Az adiponitril (fontos műanyagipari alapanyag) gyártása is butadiénből indul ki.  (Az adiponitril megkönnyíti a nejlontermékek, festékek, gyógyszerek és növényvédő szerek előállítását (forrás: kockazatos.hu))

Főként a kőolajban található szénhidrogénekből állítják elő krakkolással. Előállítására más módszerek is léteznek. Például a Lebegyev-féle eljárás szerint etanolból állítják elő. Ezt katalizátor jelenlétében magas hőmérsékletre hevítik, ekkor hidrogén- és vízvesztéssel butadiénné alakul.
Forrás: Wikipédia
kicsit bio?
Azt hiszem nem lehet valami kicsit bio. Olyan ez, mint a terhesség vagy a szüzesség:  nem lehetünk kicsit szüzek vagy csak egy kicsit terhesek...

A kloroprén a butadién klórszármazéka, különféle műkaucsukok kiinduló anyaga. A butadién vagy pontosabban 1,3-butadién egy szerves vegyület, a legegyszerűbb nyílt láncú konjugált dién. A butadién könnyen polimerizálódik. A polimerizációját különböző katalizátorok segítik elő. Ekkor egy, a kaucsukhoz hasonló tulajdonságú termék keletkezik.

Ettől természetesen még a késztermék lehet jó, kényelmes, egészséges, károsanyag-mentes. A késztermék majd még 1000 dolgog lehet: formakövető, rugalmas, formastabil, hosszú élettartamú, stb...

Egy dolog viszont nem: BIO

Vagy ha éppen annak szeretnénk hinni, akkor talán még az is lehet, végül is ha már magunknak sem tudunk hazudni, akkor kinek hazudjunk...

Üdvözlettel:

Pálinkás László
www.matracguru.hu
www.biohome.hu

2012. november 16., péntek

Hasonfekvés hátrányai

Nem muszáj, hogy fájjon...
Tanácsadásaim során sokszor tapasztalom, hogy amikor az alvási szokások felől érdeklődik az ember, akkor az a válasz érkezik, hogy: én hason alvó vagyok, egy tipikus hasonfekvő és nem is tudok máshogyan aludni. A legtöbb kereskedésben ilyenkor azt mondják, hogy "ühüm, értem, akkor keresünk Önnek egy hasonalvó matracot"

HIGGYÉK EL NEKEM: NINCS ILYEN!

Pontosabban nem hason alvóknak ajánlott matrac nincsen, mert ilyen számtalan van, hanem notórius hason alvó ember nincsen. Notórius hason alvó olvasók tudom, most egy kicsit jobbra-balra ingatják a fejüket, esetleg aprókat ciccentenek is a szájukkal, hogy szegény ember, idáig egész normális dolgokat is írt, most meg jön ezzel a baromsággal és nekem szeretné megmagyarázni, hogy nincs hason alvó ember; nekem, aki emberemlékezet óta (vagy talán még régebben) hason alszom...

Aludni bárhol, bárhogyan lehet...

Meggyőződésem, hogy az ember természetes, ösztönös alvási pozíciója nem a hason fekvés. Kicsit mindig a természetbe kell visszanyúlnunk, hogy dolgokat olykor lecsupaszítva lássunk, megértsünk kialakult szokásokat. Régen nem volt ház vagy lakás. Barlang volt (ha volt éppen). Meg hideg, meg meleg, meg vadállatok. A meztelen ember minél kisebbre tud összegömbölyödni, annál kisebb felületen érintkezik a külvilággal, annál kevesebb hőt veszít és kisebb felület marad védtelenül az esetleges támadásokkal szemben, fő védett területként az arc, has és lágyék részek (létfenntartás/szaporodás)

Magzatpóz vagy barlangpóz
 Másik fontos szempont lehet még a stabilitás, azaz, hogy az alvó ember az adott fekvési pozícióban stabilan feküdjön. Ez természetesen hason fekve is megvalósul, minket mégis inkább az oldal fekvés érdekel, miután számtalan ergonómiai tanulmány bizonyítja ennek természetességét és helyességét. A stabilitás és a megfordulások, pozícióváltások száma majd az alvás minőségére lesz kihatással, ugyanis a pihenés, a sejtregeneráció csak az alvás egy bizonyos -u.n. REM*- fázisában megy végbe maradéktalanul, így annak elérése lenne az egyik legfontosabb feladatunk. *REM fázis: lásd a cikk végén bővebben

Természetes, hogy nem szeretnék elrugaszkodni a talajtól és senkit nem szeretnék a német alváskultúra magazinokban található "Urschula" degenerált és mesterségesen beállított fekvési pozíciójába bekényszeríteni, célunk továbbra is a tapasztalatok és a kutatási eredmények felhasználásával ajánlásokat tenni, megvilágítani a homályban derengő sarkokat is a szobában. Tapasztalataim szerint (és a nemzetközi tapasztalatok is ezt mutatják), amennyiben sikerül valakinek a megfelelő ergonómiát nyújtó matracot megtalálni, akkor még a megrögzött hasonfekvők túlnyomó része is pár hónapon belül az oldalára fordul majd. Vagyis ez így nem teljesen igaz, legalábbis a magyar alvási szokásokat figyelembe véve. Vegyük például a magyar férfiak alvási szokásait. Mi magyar férfiak a következőként alszunk, legalábbis a túlnyomó többségünk: oldalt fekve, félig hason, felső lábunk ca. 90°-ba felhúzva, alsó és kinyújtott lábunk lábfeje lelóg az ágy végénél, alsó kezünk az arcunk közelében vagy a párna alatt, felső kezünkkel szintén az arcunk közelében vagy a lágyékunk táján.

Így talán még ember nem aludt a világtörténelemben.
Miért alszanak mégis annyian hason? Erre viszonylag egyszerű a válasz, bár bizonyos alátámasztást azért majd igényel. A szervezet okos és sokszor felülbírál minket döntéseinkben, megkérdőjelezi annak helyességét és egy automatikus rendszerben megpróbálja úgy megoldani a szituációt, hogy minél kevesebb kár keletkezzen testünkben. Ezek motorikus, maguktól működő funkciók, reflexszerűen mennek végbe bennünk, mint a levegővétel vagy a vízivás. Az alapvetően matracon oldalt fekvő embert, ha egy a számára (az ő testsúlyához, súlyelosztásához képest- túl kemény matracra fektetünk, akkor a legérzékenyebb rész hamar jelzéseket küld majd, hogy ez nem jó, ez túl kemény, túlnyomás jelentkezik először a csípőízületeknél, ami enyhe fájdalommal, később akár zsibbadással is reagálhat. Adott tehát a feladat a szervezetünk számára és ő ezt meg is oldja majd helyettünk. Fontos: a szervezetünk válságot menedzsel, nem feladata hosszú távon gondolkodnia. Megkeresi az adott -jelen esetben túl kemény- fekvőfelülethez tartozó legoptimálisabb alvási pozíciót, jelen esetünkben hasra fordít minket. Miért? Ha képzeletben körbeforgatjuk testünket, akkor azt fogjuk látni, hogy a hasi felületünk a legegyenesebb és a legpárnázottabb testsíkunk. Probléma megoldva!

Csak sajnos ez nem igaz! A probléma átmeneti jelleggel megoldódottnak látszik ugyan, de a rövid távú haszonért (nem nyomódik a csípőízület, nem fekszem el a vállamat, nem zsibbad el sem a karom, sem a lábam) azonban hosszú távú hátrányokkal fogunk fizetni, ami ugyan nem azonnali módon jelentkezik majd, sokkal inkább évek múlva lesznek jelei. Hogy miért?

A nyak melletti tartóizmok
Képzeljünk el magunk előtt egy az ágyon hason fekvő embert. Első és legfontosabb problémánk azonnal szembe tűnik: a fej szinte 90°-kal ki van oldalra fordulva. Ennek végtelen egyszerű oka, hogy levegőt kell vennünk alvás közben is. A kitekeredett nyak melletti két tartóizom köteg mindkét tagja természetellenes pozícióba kényszerül, jellemzően mindkét izomköteg húzódni fog. A természetellenes tartásnak köszönhetően ezek az izmok majd nem tudnak ellazulni, a regenerációs folyamatok csak részlegesen mennek végbe, reggelre akár már rövid távon is fájdalommal reagálhatnak. És itt még sajnos nincs vége a történetnek. Még mindig a nyaki rész kitekeredettségénél maradva a nyaki csigolyák is egy rendellenes, kicsavart alakzatban vannak órákon keresztül és a csigolyák közötti porckorongok deformációjából eredendően azok nem tudnak térfogat növekedni és a hiányos vagy részleges anyagcserének köszönhetően állapotukban az évek során egy sokkal nagyobb mértékű avulás következik majd be. És ez csak a nyaki rész volt.

Lélegzetvételkor a rekeszizmok a mellkast előre mozgatják, így teszik lehetővé a tüdő tágulását és a friss levegő beáramlását a tüdőbe. Abban az esetben, ha hason fekszünk a mellkas első mell részére (pont amerre tágulna szegény) egy túlzott nyomás nehezedik, mivel a hátunk teljes súlyát el kell viselnie. A túlzott terhelés a rekeszizmok fáradásához, elégtelem teljesítőképességéhez vezet, eredményeként csökken a beáramló levegő és ezzel együtt az éjszaka során belélegzett oxigén mennyisége is. Az anyagcserében résztvevő oxigén nélkülözhetetlen szerepére most nem szeretnék kitérni, úgy gondolom, hogy ez mindenki számára köztudott.


Lenne itt még valami, amiről szinte senki nem beszél,  senki nem foglalkozik vele, pedig egyes tanulmányok szerint nagyon fontos lehet az éjszakai sejtregeneráció végbemenetelében. Nevezetesen az oxigén az, ami a szervezet egyik üzemanyaga, szinte minden folyamatra kihatással van, így annak mennyisége -vagy éppen hiánya- nem elhanyagolható kérdés. Hogy miért kerül ez a téma a hasonfekvéses cikkbe, arra talán annyi a magyarázat, hogy ide illeszthető be a legjobban. Korábban beszéltünk már a hason fekvés rekeszizomra gyakorolt túlzott megterheléséről és az oxigén (levegő) beáramlásának hátráltatásáról. Most ismét el kellene képzelnünk egy hason alvó embert, akinek a feje valamelyik irányba kifordul. Ebben a pozícióban kerül a száj- és orrnyílás a legközelebb a matrac felületéhez, így elkerülhetetlen, hogy a kilégzés során az elhasznált levegőt "befújjuk" a matrac felső részébe és annak egy részét a következő lélegzetvételkor visszalélegezzük. Bár a kilégzett levegő oxigén (O2) tartalma még mindig átlagosan 16% körül mozog, a ca. 4% értékre emelkedett széndioxid (CO2) tartalommal elhasznált levegő újbóli és tartós visszalélegzése az érték emelkedéséhez vezethet.

Honnan jön a friss levegő?
 Egy hason alvó csecsemő esetében a bekövetkező bölcsőhalál sokszor valószínűbb, mint a nem hason alvó társaiknál. Amikor az újszülött hason alszik, túlmelegedhet, kihagyhat egy-egy pillanatra a lélegzetvétel, illetve nagy eséllyel az éppen kilélegzett levegőt fogja belélegezni ismét, ami megnöveli a szén-dioxid-szintet a kicsi szervezetében. Azt se felejtsük el, amit a tanulmányok mutatnak, hogy a csecsemő természetes, megszokott pozíciója a háton alvás, míg a hason alvás jelentősen megnöveli a bölcsőhalál veszélyét. Természeten a hason fekvés nagyon fontos eleme a csecsemő mozgásfejlődésének, ám ez ébren, a nap aktív momentumaiban, és mindenképp felügyelet mellett kell történjen. Forrás: Családvilág

*A REM fázis. Alvásunk az első fázisban a legfelületesebb és a negyedik fázisban a legmélyebb. Az ötödik fázis különbözik a leginkább a többitől: ez az ún. REM-fázis (Rapid Eye Movement) –az álomfázis, ahol gyors szemmozgások mellett a nagyagyban hiperaktívan működő idegsejtek lövellnek jelzéseket alkalmanként intenzívebb ritmusban, mint az ébrenlét idején.

A legtöbb testrészünk a REM-fázisban aktiválásra kerül: a vérnyomás emelkedik, a légzés ritmusa gyorsabban változik, éppen úgy, mint a szívritmus.

Minden éjszaka ez az öt alvási fázis váltogatja egymást (lásd: diagram. Mindent együttvéve éjjeli pihenésünk mintegy egynegyedét töltjük el a REM-fázisban gyors szemmozgás és színes álmok közepette.

A REM-fázis alkalmas egyébként a leginkább a felébredésre, mivel agyunk ebben a fázisban van a leginkább aktiválva. Aki ezzel ellentétben mégis inkább egy meghatározott időpontban a vekkert válassza, minden valószínűség szerint nehezebben ébred majd és rosszabb hangulatban indul a napja. Mivel az alvás egy egészen jól meghatározható séma szerint épül fel, Prof. Dr. Jürgen Zulley egyetemi tanár, pszichológus, a regensburgi egyetem alvás-egészségügyi központjának professzora az javasolja, hogy ébredésünket lehetőség szerint az elalvástól számított 5,5, vagy 7 vagy még inkább 8,5 órával későbbre időzítsük. Így jó esélyek nyílnak, hogy a pihentető REM-fázisból, vidámabban, kipihentebben ébredünk.

Forrás: dunlopillo.hu

Üdvözlettel:

Pálinkás László

2012. október 4., csütörtök

Matrac és testsúly

Nem mindegy a testsúly a matracválasztásnál

Matrac és testsúly. Matracvásárlás tanácsok között gyakran szóba kerül, hogy a testsúlynak van-e szerepe a matracvásárlás során. Nos a válasz egyértelműen: igen. Tekintettel, hogy nem mindegy, hogy milyen erővel nyomjuk a matracot, a testsúlynak megfelelően a matracnak ellen kell állnia a különböző testsúlyokból eredő nyomásnak, így a matrac mindenkori egyik feladata, hogy megfelelőképpen alátámassza a rá nehezedő testet. Ebből logikusan következik, hogy ugyanolyan testsúly mellett egy lágyabb, puhább matrac és egy keményebb, feszesebb matrac között majd alátámasztásban különbség lesz...

Egyik legjobb fegyverünk még mindig a szemléltetés, így ebben az esetben is a szélsőséges szemléltetést fogjuk bevetni a könnyebb érthetőség kedvéért. Tételezzük fel, hogy a pár hölgy tagja 50kg, ugyanakkor "papa" 140kg. Papa és Mama megnevezést kérném, hogy senki ne vegye sem személyeskedésnek, sem pedig sértésnek; nem nagyon megy nekem a Hölgyem-Uram annyira, hogy ezt majd a cikk során még számtalanszor leírjam. Természetesen egy darab egybe matracot keresünk, mivel kis hazánkban többnyire elképzelhetetlen, hogy egy franciaágy méretű matrac két különböző darabból álljon.

Túl puha matrac
Most ha "mamának" keresünk megfelelő keménységű matracot, olyat, ami majd az ő 50 kilógrammját szépen megtartja, ugyanakkor habos-babosan körülöleli őt, akkor a probléma egyik felét megoldottuk. Viszont az a matrac, ami ebből a szempontból "mamának" megfelelő volt, óriási gondot fog okozni "papának", mivel ő, az ő 140kg testsúlyával úgy el fog merülni a matracban, hogy ki sem látszik majd belőle.

Meg is fordíthatjuk a képletet és mondhatjuk azt is, hogy keressünk előbb "papának" egy megfelelő keménységű matracot, ami majd az ő 140 kilógrammját szépen megtartja, leköveti a formáját, de nem hagyja túlzott mértékben besüppedni a matracban. Amennyiben megtaláljuk ezt a matracot és kipróbáltatjuk "mamával" is, úgy nyomban észre fogjuk venni, hogy ez a matrac neki már az önsanyargatás kategóriába esik, ennyi erővel akár a földön is aludhatna -semmi szükség matracra.

Túl kemény matrac
Nyugodtan megállapíthatjuk tehát, hogy a megfelelő matrac kiválasztásánál minden esetben figyelembe kell vennünk a testsúly problémáját, matrac vásárlásnál figyelnünk kell a testsúly különbségekből eredő ergonómiai problémákra. Több gyártó kínál már ugyanolyan matrac típusból két különböző keménységet (pont a fenti probléma megoldására), sőt bizonyos gyártók (Hilding, RelaXx) már a két különböző komfortoldallal rendelkező matracot egy, franciaágy méretű matracban is integrálják.

Másik problémánk a testsúly emelkedésével a matrac magassága lesz majd. Amennyiben ismét logikusan szeretnénk eljárni, akkor azt fogjuk megállapítani, hogy egy matrac egyik feladata, hogy egyenletesen alátámassza és tehermentesítse a gerincoszlopot. Ehhez elengedhetetlen feltétel lesz a különböző "kitüremkedő" testrészek, pl. a váll- és medencerész befogadása a matracban, csak így jöhet létre a megfelelő alátámasztás azokon a pontokon, ahol a testsík felfelé ível (derékrész).

Megfelelő alátámasztás
CSAK A LEGFONTOSABBAK: 1. Fej zóna 2. Váll zóna 3. Derék zóna 4. Medence zóna

Ha ezt elfogadjuk -és miért is mennénk szembe 50 év ergonómiai kutatásával- akkor egyből szembe tűnik, hogy ahhoz, hogy a testet befogadja a matrac, ahhoz tér kell, hogy rendelkezésre álljon, mégpedig minél nagyobbak a kontúrok, minél nagyobbak a kiugrások a váll- és medencerészen -annál vastagabb matracra lesz szükségünk. Hogy számszerűsítsük is egy kicsit, semmilyen esetben nem adhatunk egy 14-16cm teljes magasságú matracot egy 100kg-os vagy annál nehezebb Vásárló alá, sőt szívem szerint még 80kg környékén is lebeszélnék mindenkit az ilyen magasságú matrac megvásárlásáról. Kivétel természetesen az az eset, amikor a Vásárló ennyit szeretne fizetni, ilyen matrac fér bele a költségkeretbe; ebben az esetben azonban nyomatékosan fel kellene hívni a figyelmét, hogy: halló! Önnek ez a termék nem jó. Ez a matrac az Ön súlya mellett ca. egy év alatt fog tönkremenni. Persze ez nem minden esetben történik meg a kereskedésekben és ebből rengeteg félreértés és megoldatlan garanciális probléma is adódik.

A fent említett 80-100kg testtömegnél még egy sok keresztléces farugós ágyrács sem jelent majd sem élettartam növekedést, sem pedig semmilyen hosszú távú megoldást.

Kemény, mint a kő...
Lenne itt még valami, ami a testsúly és a matrac keménységével összefügghet. A legtöbb kereskedésben (ahová magyarországi földi halandó napjainkban betérhet, abban a pillanatban, ahogy nyilvánvalóvá válik, hogy testsúlyunk emberes és nem a karácsonyfadísz kategóriába tartozunk) megpróbálnak majd valami jó kemény matracot eladni nekünk. Hogy miért? Az ok egyszerű: nagy testsúly, nagy nyomás, kemény matrac, jobban ellenáll -nem lesz garanciális probléma, nem fog olyan könnyen és hamar kigödrösödni. Persze kényelmes sem lesz majd, nyomáspontok jönnek létre a váll- és a medence tájékon, túlnyomás jelentkezik a csípőízületeknél, nem lesz maradéktalan a formakövetés sem, nem valósul meg a gerincoszlop egyenletes alátámasztása és tehermentesítése sem, de sebaj! Nem lesz garis probléma vele, vedd meg vidd el, ne is lássunk többet...

Igen ám, csak, hogy mindennek van vonzata, így a mi testsúlyunkhoz képest túl kemény matracnak az egyik járulékos hátránya majd az lesz, hogy ösztönösen is hasra fogunk fordulni, tekintettel, hogy az emberi testnek ez a legegyenesebb síkja, a legpárnázottabb felülete, így rövid távon ez tűnik majd a legoptimálisabb megoldásnak. Hason fekvésnél túlzott terhelés kerül a rekeszizmokra és oldalra fordul a fej, hogy kapjunk levegőt. Ennek hátrányairól majd egy későbbi bejegyzésben még foglalkozunk.

Hát ez egy ilyen ország, ilyen tanácsadási rendszerrel, ilyen körülményekkel és ezt figyelembe véve már tényleg elenyésző stílushiba, hogy "Hát"-tal nem kezdünk mondatot. Aztán persze egyre inkább vannak szakkereskedések, ahol fontos szempont a Vásárló embernek tekintése, az igények (valós igények) kiszolgálása és talán ez a kis szakmai blog is sok kereskedésnek hasznos információkat nyújt, akik lapozgatják biztos, hogy még sok-sok év szakmai tapasztalat után is találnak benne értékes mazsolákat.

Üdvözlettel:

Pálinkás László



2012. október 3., szerda

Online kiskapuk

Online matracvásárlás kiskapukkal

Mindig van kiskapu

Öntsünk egy kis tiszta vizet is a pohárba, hiszen az internetes matrac rendelés és az internetes vásárlás törvényi szabályozása hagy egy kis magyarázni valót maga után. Minket most elsősorban a matrac vásárlás és az internetes matrac rendelés fog érdekelni, de igyekszünk egy kicsit áttekinteni az egyes termékcsaládokhoz nyújtott egyéb kiegészítő szolgáltatások hátterét, valóságtartalmát és értelmét.A törvény részletes módon szabályozza az internetes kereskedelmet és az elállási jog elól mentséget élvező eseteket távollevők között kötött szerződésekről szóló 17/1999. (II. 5.) Korm. rendelet (rendelet) sorolja fel. A matrackereskedelemre vonatkozó legfontosabb ilyen kitétel -ami természetesen majd magyarázható így is, meg úgy is- az az, hogy higiéniai termékek esetében nincs joga a Vásárlónak az elállási jog gyakorlására, amennyiben a terméket kibontotta, az eredeti csomagolást megbontotta vagy eltávolította. Ide sorolja a golyós dezodort, a fogkefét, a fehérneműz, tehát többnyire olyan termékeket, amik közvetlenül érintkeznek a felhasználóval.

Amennyiben azt mondjuk, hogy a matrac higiéniai termék (és ezt a legnagyobb lelki nyugalommal állíthatjuk) tekintettel, hogy nyál, vér, vizelet, izzadság és egyéb testnedvek érik vagy érhetik, úgy a a törvényi szabályozás jelenlegi állapotát figyelembe véve a Vásárlónak nincs elállási joga, amennyiben a termék csomagolását megbontotta függetlenül attól, hogy azt használatba vette-e.

De nézzük ezt meg ezt egy konkrét eseten keresztül, egy ismert internetes kereskedő cég oldalán is részletezve, sőt, hogy történetünk még egy kis további fűszerezést is kapjon, tartozik a matrachoz egy 30 napos pénz visszafizetési garancia is. Hangsúlyoznám, hogy egy sokat hirdetett, ismert márkáról van szó ahol a matracokat VÁKUUM CSOMAGOLT állapotban (összepréselve, összetekerve, kétszeresen lefóliázva szállítják. Így néz ki tehát az elállási jog és a 30 napos pénz visszafizetési garancia:

Ki ne bontsd!!!

"Az elállási jog rendszeresen még nem használt Termékekre érvényes (kiegészítőkkel, használati utasítással ellátott áru az eredeti csomagolásban visszaküldve), ellenkező esetben eladónak jogában áll az áru nem rendeltetésszerű használatából eredĹő kárának megtérítését követelni."

Gondolom már Önök is értik a lényeget: kínálunk egy matracot, elállási joggal megrendelhető a matrac az interneten keresztül, kápráztatásként még kapunk hozzá pénz visszafizetési garanciát is -viszont nem bonthatom ki otthon. Nem olyan ez egy kicsit, mint amikor szeretnénk venni egy lakást, jó az ár is, viszont nem mondják meg, hogy hol van és nem nézhetem meg a vásárlás előtt, mert ha bemegyek, akkor már nem léphetek vissza.

Miért nem egyszerűbb azt mondani, hogy: ember! rengeteg matrac üzlet van az országban. Menj be valamelyikbe, válassz ki magadnak egy jó és megfizethető matracot és vedd meg. Vagy ne menj be, ne próbáld ki, hanem rendeld meg vakon az interneten, viszont semmilyen problémádat senki nem fogja majd orvosolni, ha esetleg rossz matracot választottál...

Amennyiben valakit érdekel a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság az elállási jogok kivételeiről szóló szabályozása, rendelete, akkor az alábbiakban ez teljes terjedelmében elolvasható a 2012 október havi állapotot figyelembe véve:


Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hivatal

Mikor nem gyakorolhatjuk elállási jogunkat?

Melyik jogszabály határozza meg azokat az esetköröket, amikor nem gyakorolhatjuk az elállási jogot a termék átvétele után?

Ezeket az eseteket szintén a távollevők között kötött szerződésekről szóló 17/1999. (II. 5.) Korm. rendelet (rendelet) sorolja fel.

Élhetünk-e elállási jogunkkal, ha koncertjegyet, repülőjegyet vásárolunk vagy hotelszobát foglalunk le az interneten?

Nem, mert a rendelet alapján nem illeti meg a fogyasztót az elállási jog az előre meghatározott időpontban szállást nyújtó (hotelszoba foglalás), szállítási (repülőjegy-foglalás, gépjárműbérlés), étkeztetési (pizzarendelés) vagy szabadidős szolgáltatások (koncertjegy, belépőjegy megrendelés) igénybevételére irányuló online szerződéseknél.
 
A gyorsan romlandó élelmiszereket vagy higiéniai cikkeket szintén feltétel nélkül visszaküldhetem?

Nem, mert gyorsan romlandó termékek (például nem tartós élelmiszerek, vágott virág) és természetüknél fogva (higiéniai vagy egészségügyi okból) vissza nem szolgáltatható termékek (például használt fogkefe, golyósdezodor, fehérnemű, masszázsolaj, szexuális segédeszköz, kozmetikumok, étrend-kiegészítők) esetén sem állhat el a fogyasztó a szerződéstől. Fontos tudni, hogy a higiéniai vagy egészségügyi okból vissza nem szolgáltatható termékeket is visszaküldhetjük, amennyiben a csomagolást, a védőfóliát még nem bontottuk fel, vagyis a terméket még nem vettük használatba.
 
Visszakövetelhetem a vételárat olyan termék esetén, amelyet kifejezetten a saját kívánságomra, egyedi utasításaim alapján készítettek, állítottak elő?

Nem, mivel a vállalkozások nem kötelesek olyan termékek feltétlen visszavételére, amely a fogyasztó személyéhez kötött, illetve amelyet a fogyasztó egyedi utasításai alapján vagy kifejezett kérésére állítottak elő. Ha ezekben az esetekben elfogadnánk az elállási jog gyakorlását, akkor gazdaságilag értéktelenné válna a dolog, hiszen a kereskedő már nem tudná a kizárólag az azt megrendelő fogyasztó számára értékkel bíró egyedi jellegű terméket más vevő számára értékesíteni.
Példaként említhető, amikor ajándéktárgyakat, pólókat, bögréket a megrendelő egyedi kívánsága, az általa biztosított fotók alapján készítenek el. Hasonlóan nem gyakorolhatjuk elállási jogunkat, ha az általunk készített digitális fényképek előhívásával, vagy egyedi számítógépes szoftverek megalkotásával bízzuk meg a webáruházat.
Fontos kihangsúlyozni, hogy ez a kivételszabály kizárólag az egyedileg, a fogyasztó kifejezett kérésére előállított termékeknél alkalmazandó. Az a körülmény, hogy a fogyasztó például egy ruhanemű megrendelésénél a saját egyedi méretadatait adja meg, nem teszi a terméket a fogyasztó személyéhez kötötté, hiszen a ruhaneműt már korábban, nem a fogyasztó kifejezett kérésére gyártották le. Szintén nem minősül a fogyasztó személyéhez kötöttnek az egyedi konfigurációval összeállított számítógép, notebook sem, mivel e termék alkatrészei állagának sérelme nélkül szétszedhető és újra összeszerelhető, így az egy új vevő számára értékesíthető.
 
Internetes szerencsejátékok esetén biztosítja a rendelet a fogyasztók számára az elállási jogot?
 
Természetesen az egyre népszerűbb internetes sportfogadások esetén sem követelheti vissza a fogyasztó utólag a sikertelen fogadás során kockára tett összeget, hiszen így a fogadásban rejlő szerencse-elem értemét vesztené.
 
Mikor veszítjük el elállási jogunkat műsoros CD, DVD lemez, illetve számítógépes szoftverek vásárlásakor?

A lemezen tárolt szerzői művek (CD, DVD), valamint a számítógépes szoftverek esetében akkor nem gyakorolhatjuk elállási jogunkat, ha a csomagolást (védőfóliát) már felbontottuk, hiszen ilyenkor lehetővé válik számunkra a szerzői jogi védelem alá eső termék használata, valamint többszörözése is, amelyért szerzői jogdíjat kellene fizetni. Ha azonban a terméket az eredeti csomagolásban, felbontatlanul visszaküldjük vagy visszavisszük az eladó üzletébe, az eladó köteles az általunk kifizetett összeget részünkre visszafizetni.
 
Akkor sem állhatunk el a szerződéstől, ha a számítógépes szoftvert nem telepítő lemez formájában vásároljuk meg, hanem online töltjük le?
 
Az online tartalmak letöltése valóban olyan esetkör, amely az elállási jog alóli kivételek közé tartozik. A különböző programok/tartalmak interneten történő megvásárlása szolgáltatásnyújtásnak minősül, melynek során a kódok/jelszavak és linkek elküldése az eladó részéről a teljesítés megkezdését jelenti. Ez alapján az online letöltésekre a rendelet 5. § a) pontja vonatkozik, azaz amennyiben az elállási határidő (azaz 8 munkanap) lejárta előtt a vállalkozás a teljesítést a beleegyezésünkkel megkezdte, úgy – eltérő megállapodás hiányában – elállásra nincs lehetőségünk. Amennyiben a teljesítést (azaz a kód/jelszó elküldését) a nélkül kezdi meg a vállalkozás, hogy abba beegyeztünk volna, van lehetőségünk az elállásra 8 munkanapon belül.
Fontos megjegyezni, hogy az e körben említett beleegyezésünk nem lehet azonos a megrendelésünkkel, tehát azt külön és kifejezetten be kell szereznie a vállalkozásnak (pl. a honlapon egy felugró ablak formájában, ahol lehetőségünk van bejelölni, hogy elfogadjuk a teljesítés megkezdését).
 
Milyen egyéb esetekben nem biztosítja a rendelet az elállási jogot?

Szolgáltatás nyújtására vonatkozó szerződés esetében sem élhetünk elállási jogunkkal, ha a nyolc munkanapos elállási határidő lejárta előtt az eladó a teljesítést a kifejezett beleegyezésünkkel, hozzájárulásunkkal megkezdte. Tehát nem gyakorolhatjuk elállási jogunkat, ha az interneten megrendelt műsorszolgáltatásra (például kábeltelevízió), valamint internet-hozzáférésre vonatkozó szerződés alapján a szolgáltatási hely kiépítése és a szolgáltatás aktiválása (a műsorszolgáltatás megkezdése) előzetes beleegyezésünk alapján a szerződéskötéstől számított 8 munkanapon belül megtörténik.
A fogyasztó akkor sem gyakorolhatja elállási jogát, ha a termék ára, illetve a szolgáltatás díja a pénzpiac eladó által nem irányítható ingadozásától függ. Példaként említhető a háztartási tüzelőolaj, és egyéb olajszármazékok, valamint a nemesfémből készített ékszerek. Fontos, hogy nem tartozik e kivétel alá az az esetkör, amikor az áringadozást a nemzeti valuták árfolyamainak változása eredményezi.
Hírlap és folyóirat vásárlására irányuló szerződés esetén az eladótól szintén nem várható el, hogy az esetlegesen már aktualitásukat vesztett kiadványokat a vételár visszatérítésével visszavegye.

Rendelkezünk-e elállási joggal, amennyiben egy terméket internetes árverés, aukció keretében vásároljuk meg?

Nem, hiszen az árverés is egy speciális, spekulatív jellegű szerencseszerződés, amely értelmét vesztené, ha a „leütési ár” megfizetése után mégis meggondolhatnánk magunkat. Természetesen az úgynevezett fix áras árveréseknél (amikor a vételár előre meghatározott, és nem kerül sor licitálásra) az általános szabályok szerint gyakorolhatjuk elállási jogunkat.
 
Az elállási jog gyakorlása alóli kivételek esetén az eladó rendelkezhet-e úgy, hogy mégis biztosítja a fogyasztók számára e jogot?

Igen, de mivel e tekintetben az online kereskedőket jogszabály nem kötelezi, erre a kedvezményre csak önkéntesen, akár egyedi esetben történő szabad üzleti döntésük alapján kerülhet sor.

Matrac vásárlás: elállási jog

 Internetes vásárlás: elállási jog

Jogi csűrcsavar


Meggondolhatjuk magunkat és visszaléphetünk a vásárlástól az interneten rendelt matrac átvétele után?

Igen, a távollevők között kötött szerződésekről szóló 17/1999. (II. 5.) Kormányrendelet (rendelet) alapján úgynevezett elállási jog (a termék visszaküldésének joga, visszaküldési garancia) illet meg bennünket internetes vásárlás esetén, és e jogot néhány kivételtől  eltekintve minden esetben gyakorolhatjuk.

Mi az az elállási jog?

Az elállási jog azt jelenti, hogy az interneten megkötött szerződéstől jogszabályi felhatalmazás alapján egyoldalúan visszaléphetünk és a termék visszaküldése esetén követelhetjük a kereskedőtől az általunk kifizetett összeg visszatérítését. Az elállási jog kompenzálja azt, hogy a vásárlás előtt nem volt lehetőségünk a termék megvizsgálására, kipróbálására, illetve üzembe helyezésére.

Kell-e indokolnunk a szerződéstől való elállásunkat?

Nem, a szerződéstől való elállásunk esetén nem vagyunk kötelesek a kereskedő kérésére magyarázatot adni az elállás okára. Tehát a szerződésnek megfelelő, hibátlanul működő és a rendeltetésszerű használatra alkalmas termék esetén is gyakorolhatjuk elállási jogunkat. Természetesen az esetek többségében az elállásra az adhat okot, hogy a kiszállított termék mégsem olyan, mint amilyennek a honlapon közölt leírás alapján elképzeltük, vagy bármilyen okból nem felel meg az elvárásainknak. Fontos jogszabályi garancia, hogy az eladó elállási jogunk gyakorlását nem kötheti semmilyen korlátozó feltételhez.

Mely időponttól gyakorolhatjuk elállási jogunkat?

Termék (például könyv, elektronikai cikkek stb.) megrendelése esetén a termék átvételétől, míg szolgáltatás igénybevétele (például interneten közzétett apróhirdetés, interneten megrendelt kábeltelevízió előfizetés) esetén a szerződéskötés után kezdődik az elállási határidő.

Milyen időtartamon belül gyakorolhatjuk elállási jogunkat?

A termék átvételétől és a szolgáltatás igénybevételére vonatkozó szerződés megkötésétől számított 8 munkanapon (nem naptári nap!) belül élhetünk elállási jogunkkal. Az általános szabályok szerint a 8 munkanapos határidőbe a termék átvételének, illetve szolgáltatás esetén a szerződéskötés napja nem számít bele.
Lássunk egy példát: Ha a terméket a futárcég egy csütörtöki napon szállítja ki részünkre, a 8 munkanapos elállási határidő a pénteki napon kezdődik. A szombat és vasárnap nem munkanap, ezért az elállási határidő második napja a következő hét hétfője. E hét péntekje még csak az elállási határidő 6. munkanapjának számít, a szombatot és vasárnapot ismételten nem kell figyelembe venni, azaz a nyolc munkanapos határidő csak a következő hét keddjén, 24 órakor jár le.

Természetesen a 8 munkanapos határidő alatt bármikor elállhatunk a szerződéstől, de a jóhiszeműség és a tisztesség általános követelménye szerint a termék átvételét követően, annak felpróbálása, megvizsgálása és a rendeltetésszerű használatra való alkalmasságáról történő megbizonyosodás után haladéktalanul döntsünk a termék megtartásáról vagy esetleges visszaküldéséről.

A 8 munkanapos időtartamon belül meg is kell érkeznie a visszaküldött terméknek az eladóhoz?

Nem, mert a 8 munkanapos határidő nem jelenti azt, hogy a visszaküldött terméknek 8 munkanapon belül meg is kell érkeznie az eladóhoz, hanem elegendő, ha a 8 munkanapos időtartamon belül kifejezzük elállási szándékunkat az eladó felé.

Előfordulhat olyan eset, hogy a 8 munkanapos elállási határidő meghosszabbodik?

Igen, amennyiben a kereskedő a termék kiszállításáig (szolgáltatás esetében a szerződéskötés napjáig) nem bocsátja a fogyasztó rendelkezésére az ún. írásbeli megerősítést. Ebben az esetben ugyanis a fogyasztó az elállási jogát az írásbeli megerősítés kézhezvételének napjától számított nyolc munkanapon belül, legfeljebb azonban az elállási határidő kezdő időpontjától számított három hónap elteltéig gyakorolhatja.

(Az írásbeli megerősítés tartalmazza mindazon információkat, amelyekre a fogyasztónak egy esetleges jogérvényesítés során szüksége lehet, így például a vállalkozás adatait, az elállási jog gyakorlásával kapcsolatos tudnivalókat, vagy éppen a panaszintézés helyéről, illetve az esetleges jótállási feltételekről szóló tájékoztatást. Az írásbeli megerősítést a kereskedő különféle módokon juttathatja el a fogyasztó részére: megküldheti az elektronikus visszaigazoló e-mail részeként, de rendelkezésre bocsáthatja a megrendelt termék postai csomagjához mellékelve.)

Milyen módon tudjuk igazolni a termék átvételének a napját?

A termék átvételének napját elsősorban a termékhez mellékelt számlán (nyugtán) szereplő teljesítési időpont alapján tudjuk igazolni az eladó felé. Előfordulhat, ezért figyeljünk arra, hogy a termék tényleges átvételének a napja későbbi, mint a számlán feltüntetett teljesítési időpont, ezért az elállásra rendelkezésre álló 8 munkanapos időtartam akár néhány nappal meg is rövidülhet. Sajnos a kisebb webáruházak sok esetben még számlát (nyugtát) sem mellékelnek a termékhez, ezért célszerű – amennyiben mód van rá – a termék átvételekor az átvételi elismervényről egy másolatot kérni, vagy arra a futárral vagy a postai alkalmazottal az átvétel tényleges napját ráírattatni.

Kipróbálhatjuk-e, használhatjuk-e a terméket az elállási határidő alatt?


Természetesen igen, hiszen pontosan ez az elállási jog lényege, hogy a 8 munkanapos határidő alatt megbizonyosodhassunk arról, hogy a termék alkalmas a rendeltetésszerű használatra és megfelel az egyéni használati céljaink teljesítésére, tehát a csomagolás felbontása és a termék kipróbálása nem vezet az elállási jogunk elvesztéséhez (kivéve CD és DVD lemezek esetében). Mint ahogyan utaltunk már rá, amint eldöntöttük, hogy nincsen szükségünk a termékre, ezt követően már ne használjuk, óvjuk meg állagát, hogy minél jobb állapotban tudjuk azt a kereskedőnek visszajuttatni.

Milyen formában kell közölnünk a szerződéstől való elállásunkat az eladóval?

Elállási szándékunkat szóban (telefonon), postai úton (célszerű tértivevényes levélben) és e-mailben is kifejezésre juttathatjuk, akkor is, ha a kereskedő az elállási jog gyakorlásának valamelyik formáját a honlapon közzétett általános szerződési feltételekben kizárja. Az utólagos bizonyíthatóság érdekében javasolt, hogy elállási nyilatkozatunkat elsősorban az eladónak a webáruház honlapján közzétett e-mail címére küldjük el. Természetesen, amennyiben a vállalkozás rendelkezik üzlethelyiséggel vagy vevőszolgálattal, elállási nyilatkozatunkat személyesen is átadhatjuk és az eladóval igazolt módon átvetethetjük.
A terméket csak akkor küldjük vissza, ha az eladó nem zárkózott el a termék visszavételétől, mivel ellenkező esetben, a termék visszaküldése után már a termék sem lesz a birtokunkban és kérdéses, hogy az eladó egyáltalán visszafizeti-e az általunk kifizetett összeget.

Követelheti-e az eladó elállásunk esetén, hogy a terméket az eredeti csomagolásban és az eredeti okmányokkal (számlával) együtt küldjük vissza?

Nem, ilyen feltételektől nem teheti függővé az eladó az elállási jogunk gyakorlásának elfogadását, de javasoljuk, hogy a termék csomagolását óvatosan bontsuk fel és azt őrizzük meg a számlával és egyéb okmányokkal (például a jótállási jeggyel) együtt az elállási határidő lejártáig.

Milyen következményekkel jár a szerződéstől való elállás?

Elállás esetén az interneten megkötött szerződés a szerződéskötés napjára visszamenőleg kerül megszüntetésre, ezért olyan helyzetet kell teremteni, mintha a fogyasztó meg sem rendelte volna a terméket az online shopban. Ez azt is jelenti, hogy a fogyasztó köteles a terméket saját költségén visszajuttatni az eladó részére, az eladó pedig köteles legkésőbb 30 napon belül a fogyasztó által kifizetett teljes összeget visszatéríteni.

Milyen költségeket kell a fogyasztónak viselnie a szerződéstől való elállásakor?

A hivatkozott rendelet egyértelműen úgy rendelkezik, hogy a fogyasztó elállásával összefüggésben kizárólag a termék eladó részére történő visszaküldésének költségeit köteles viselni, ezért a terméket nem adhatjuk fel utánvétellel vagy portóval. Az eladó az elállás miatt sem kötbérfizetési kötelezettséget, sem bármilyen pénzbeli büntetést nem róhat a fogyasztóra. Ezzel összefüggésben a termék ingyenes kiszállításának díját sem lehet utólag a fogyasztóra terhelni. A termék esetleges rendeltetésszerű használatáért használati díjat és az emiatt fellépő esetleges értékcsökkenés (karcolások) megtérítését sem lehet a fogyasztótól követelni, de amennyiben a terméket nem rendeltetésszerűen használtuk, az eladó kártérítést követelhet a termék esetleges meghibásodása, károsodása és értékcsökkenése miatt.

Minden internetes szerződés esetén megilleti a fogyasztót az elállási jog?


Nem, mivel a rendelet tételesen felsorolja azokat az esetköröket, amikor nem gondolhatjuk meg magunkat a termék átvétele vagy a szolgáltatásra vonatkozó szerződéskötés után. Feltétlenül tudnunk kell azokról az esetekről, amikor nem gyakorolhatjuk elállási jogunkat, hogy a vásárlási döntésünk előtt ezt a körülményt is mérlegelhessük.

Az online kereskedő meghatározhat-e a rendelet szabályaitól eltérő, a fogyasztóra nézve hátrányosabb szerződési feltételeket?


Nem, mivel a rendelet szabályaitól csak a fogyasztóra nézve előnyösebb, kedvezőbb módon lehet eltérni, például 8 munkanapnál hosszabb elállási határidő biztosításával. Emellett az eladó biztosíthatja az elállási jogot olyan termékekre is, amelyek esetén egyébként a rendelet kizárja a fogyasztó szerződéstől való visszalépését.

Forrás: Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság

2012. július 23., hétfő

A memory hátrányai

Mindig van valami bibi...
 Igen kedves Olvasó, sajnos az életben nem minden zizi, bambi, körhinta... Általában ami finom az egészségtelen, ami szép az az idővel megfakul majd és amiről ódákat zengenek sokan -hát annak is meg vannak a hátrányai. Ilyen lesz egy kicsit az emlékezőhab matrac esetében is. Három fontos hátrányról fogunk röviden beszélni, amely után mindenki szabadon eldöntheti magában, hogy a memoryfoam nyújtotta páratlan komfortérzés, a precízen igazodó felszíni formakövetés előnye arányban áll-e ezekkel az esetleges hátrányokkal.



Felmelegedésre való hajlam

A viszkoelasztikus emlékezőhab termékek (matracok, fedőmatracok) egyik hátránya, hogy egy -a hideghabhoz adott- adaléknak köszönhetően hajlamos a felmelegedésre. Az adalék szerepe az emlékezőhabban, hogy hőre lágyulóvá tegye azt, így a melegebb (36,7C°) test a matraccal érintkező pontokon jobban felmelegíti az emlékezőhab réteket, ezáltal az felpuhulva egy sokkal pontosabb, részletesebb formakövetést fog végrehajtani. Azonban sajnos, hogy ami hőre lágyul az jobban raktározza a hőt és azt a testnek visszasugározva egy -az áltagos haboknál- melegebb érzetet kelt. Erre az effektusra nem mindenki panaszkodik, azonban az esetek többségében hasonló válaszok jönnek. Ennek a diszkomfort érzésnek természetesen függvénye az egyéni hajlam is, aki amúgy is hajlamosabb az éjszakai beizzadásra, ott várhatóan ez a "mellékhatás" egy kicsit hangsúlyosabban fog megjelenni.

Gyengébb átszellőzés

Tekintettel, hogy matrac esetében a normál habok között -melyek fajsúlya a 25-45kg/m3 között van általában, az emlékezőhab 50kg/m3 tömegsűrűségével és a hozzáadott adalékoknak köszönhetően egy zömök, nem annyira nyitott cellaszerkezetű anyagot alkot, melynek légáteresztő képessége -általában- elmarad a normál haboktól. A légáteresztő képesség csökkenése majd az átszellőzést fogja csökkenteni, illetve további hátrányként rakódik majd az első (felmelegedésre való hajlam) nyakára és tovább fogja fokozni azt

Gyengülő viszkoelasztikusság

Ez így egy kicsit kínai, de mindjárt érthetővé válik. Az eddig felsorolt adalékokon túl még egy nagyon fontos alkotóeleme van a memoryfoam-nak. Minden normál habnak meg van az u.n. "azonnali visszarugózó képessége". Ez annyit jelent, hogy ha az ujjammal egy ponton benyomom a habot és hirtelen elveszem róla az ujjam, akkor az azonnal visszaáll eredeti formájára. Az emlékezőhabok esetében -ennek az adaléknak köszönhetően- ez a képesség vissza van fékezve, tehát az anyag visszaáll eredeti formájára ugyan -csak késedelemmel. Ez adja majd azt a hihetetlen és páratlan pihe-puha felszíni kényelmet az emlékezőhab matracoknál. Ez az adalék azonban "fárad", fokozatosan veszít intenzitásából és egy jó pár év múlva már szinte azonnal visszaáll matracunk, mint ha nem is lenne emlékezőhab. Természetesen ez gyártónkként, alapanyagonként és minőségenként nagyon nagy eltérést mutat, találunk olyan terméket is, ahol ezt már új korában is tapasztalhatjuk.

A memory réteg vastagsága

A tapasztalatok szerint az igazán jó memory komfortot a vastagabb emlékezőhab réteggel ellátott matracok fogják majd nyújtani. Itt viszont gyakori probléma, hogy a test a túlzottan vastag emlékezőhab-réteg miatt túl mélyre süpped majd a matracban, beleragadós érzés lesz, nehézkessé válik a megfordulás. Ez jellemzően a normál emlékezőhab alapanyagokból készülő és 6cm vagy annál vastagabb memory réteggel ellátott matracokra igaz. Több olyan termék is található a piacon, ahol a szellőzés és a légáteresztés érdekében az alsó hideghab magba csatornákat vágtak és ezek speciális formai kialakítása lehetővé teszi, hogy pl. 5cm emlékezőhab réteg mellett is olyan érzést kapunk, mint ha 6-8cm memory réteg lenne matracunkon -az említett hátrányok nélkül. Bővebben erről itt SenZone Memory>

Folyt. köv...

Üdvözlettel:

Pálinkás László