2013. október 24., csütörtök

Matracok és hüjeségek: hideghab kókusz matracok

Matracok és hüjeségek cikksorozatunk legújabb célpontja a hideghab kókusz matracok, kókusz habszivacs vagy tetszőlegesen elnevezve a biomatracok új irányának prostitúciójaként akár még a legújabb fejlesztésű, korszerű biomatracok névvel is felékszerezhetnénk témánk hősét. Ettől persze még hülyeség marad, izzadságszagú kényszertermék, végtelenségig idióta ideológia és egy semmilyen problémát meg nem oldó marketingtermék.

A marketing mulatságos dolog. Kiemelni egy termék jó oldalát, elhallgatni a rosszat, vágyat ébreszteni a fogyasztóban, aztán mosni kezeinket: szép feladat. (ismeretlen)

A klasszikus latex matracok keletkezéséről már ejtettünk egy-két szót, csak zanzásan így az elején -tényleg csak tőmondatokban elevenítenénk fel megint: Dunlopillo 1932, kaucsuk gumihab, formahabosítás, első habmatrac, Queen Mary luxushajó. Bővebben latex matrac információ itt. Aztán elkezdődőtt ugye a bio rémálom, kerestünk valami olcsó de természetes alapanyagot: a kókusz lapot. Felvagdostuk az amúgy kiválóan működő latex matracot vékony szeletekre, közé tettünk kókuszlapot, lapokat és azt mondtuk, hogy bio, tökösen kemény, egészséges, természetes, innovatív. Ha figyelembe vesszük azt, hogy a világ legelső és legnagyobb matracgyártója a német Dunlopillo sohasem készített latex-kókusz összetételű matracokat, akkor amikor azt állítom, hogy ez alapvetően egy vacak marketingmegoldás, akkor lehet, hogy nem csak egyedül vagyok ezen az állásponton. 

John B. Dunlop: az első gumiabroncs
Ca. 10 éve ütöm-vágom a kókusz matracokat, igyekszem minden fórumot megragadni a kókuszmatracokkal kapcsolatos tisztánlátás érdekében. Néha szinte már éreztem, hogy vannak sikerek, hogy a fejekbe égetett kókuszrost lassan már porladozik és feslik a piacon. Kétségtelen, hogy a latex óriásit veszített az elmúlt évtizedben a piaci részesedéséből, így a latex kókusz matracok is iszonyatos hanyatlásnak indultak Magyarországon. Matracok és prostik cikkemben ezt a részt eléggé részletgazdagon kielemeztem már (utálnak is érte nagyon), megbeszéltük, hogy a fanatikus biomatrac gyártókból hogyan lett memory és hideghab matrac forgalmazó, ezért ettől is megkímélném most Önöket. Ebben a cikkben minket majd kizárólag a hideghab (szivacs) és kókusz rétegezettséggel készülő matracok fognak érdekelni és leginkább a miértek.

Feltúrtam a német internetet. Nagyon-nagyon kerestem. Latex kókusz matracok ugye nyomokban Németországban is megtalálhatók, szerintem nem teszik ki a német piac 0,00000001%-át. Gyakorlatilag akárhány nullát írhattam volna a tizedesjel után. Ami ennél még kisebb arányban található meg, az a kókusz hideghab. Az eredmény NULLA.


NO results found...
Egyetlen ilyen összetételű matracra sem leltem az egész német interneten. (kereső szó: kokos kaltschaum matratze). Persze lehet, hogy rosszul kerestem, biztos, hogy sárgadinnyés marhapörköltet mákosnúdlival is lehet találni, ha kellő kitartással keres az ember. Na mindegy. Eddig csak egyetlen problémám volt a biomatracokkal (azon kívül persze, hogy nem bio), hogy MIT KERES A KÓKUSZ A MATRACBAN? Mostanra problémáim száma a hideghab kókusz matracok megjelenésével a duplájára duzzadt, immáron megjelent még egy anomália: mit keres a hideghab a kókuszmatracban? Ahhoz, hogy ezt megpróbáljuk megérteni, először meg kellene értenünk, hogy a biomatrac gyártók szerint miért jó egyáltalán a kókusz a matracban: keményíti a felületet; átszellőzik, így jó a légáteresztése és természetes alapanyag.


Kókusz hideghab: amikor egy szakma agonizál

A következőkben ezeket az argumentumokat fogjuk megvizsgálni, hogy a hideghab (egyszerű olcsó szivacs) és kókusz összetételű matracokban ezeknek az érveknek milyen szerepük is van. Lássuk:

Keményíti a felületet: a könnyebb érthetőség és az egész kókusz hideghab értelmetlen voltának pontosabb megvilágítása érdekében sajnos kénytelenek vagyunk egy pár szót beszélni a hideghabokról.A legfontosabb tulajdonsága ezeknek a haboknak, hogy BÁRMILYEN LEHET. Lehet kemény, félkemény, puha, rugalmas, tompa, kék, fekete, heterogén-betonkemény, hangszigetelő, hőszigetelő, légáteresztő, extra légáteresztő, antibakteriális, égés gátolt, olcsó, drága, sűrű, stb... Egy hideghab szóval bármilyen lehet. SŐT! A hideghab -és különösképpen a különböző tulajdonságú hideghabok- rétegeinek váltakozásával, a rétegek alapanyagának, vastagságának és a rétegek számának váltakozásával VÉGTELEN variációs lehetőséget kapunk. Tényleg végtelent. Amennyiben ezt elfogadjuk (és javaslom: fogadjuk el), akkor meg megint csak felmerül az eredeti kérdés: minek a kókusz egy hideghab alapanyagból álló matracba?

Kókusz: a végtelennél mindig egyel több...
Szóval ott tartunk, hogy tisztán hideghab alapanyagok felhasználásával bármilyen komfortot nyújtó matrac elkészíthető, tekintettel, hogy nincs olyan alapanyag tulajdonság, aminek valamelyik hideghab ne felelne meg. Akkor meg mit keres a kókusz a matracban? Szóval a keménységet ki kell, hogy lőjjük, mert nem valóságos ez a tulajdonság sem, nem a kókusz réteg fogja eredményezni, hogy az adott matrac, matracok kemények legyenek, hanem a kókusz réteg alatt és fölött található hideghab keménységi értéke és vastagsága.

Folytassuk tovább. A következő: átszellőzik, így jó a légáteresztése. Ok, értem. Vagyis nagyon hangzatos, de az égvilágon semmi értelme, semmi gyakorlati haszna és semmi valóságalapja nincs ennek a mondatnak. Persze így kimondva logikusnak, megalapozottnak, szakmásnak és hitelesnek hangzik, mert az átlag fogyasztó, akinek nem az a dolga, hogy mélyebben belegondoljon az elvileg hozzáértő gyártók és forgalmazók információiba, ezt könnyedén el is hiszi. Miért is ne hinné el? Megmagyarázom, hogy miért hülyeség ez is. Tételezzük fel a legrosszabbat, hogy nem használunk matracvédőt. Semmi baj. Egy átlagos felnőtt ember egy átlagos éjszakát -embertípustól függően- olyan 3-6dl között párologtat a bőrfelszínen keresztül. Ez nem jelent okvetlenül izzadságot, egyszerűen csak bőrfelszíni párologtatást. Ennek a nedvességtartalomnak egy jelentős része a levegőben köt ki, egy lényegesen kisebb része a pizsamában, hálóingben és egy jelentéktelen része landol a lepedőben és a matrachuzatban. A matrachuzat felső része általában 300-450 grammos funkcionális textíliából készül (nagy nedvszívó képesség, gyors felületi eloszlás és gyors párologtatás. Ha ez nem lenne elég, akkor a matrachuzat 3 rétegből áll és az előbb említett textília alatt megint csak vastag 300-400gr/m2 poliészter flíz található, amely megint csak nagyon jól szellőzik, gyorsan párologtat. 

Átlagos 3 rétegű elasztikus matrachuzat

Mi lehet az a körülmény, amikor az átlagos éjszakai párologtatásból eredő nedvesség eljut a matracmagig? De ne is legyünk ennyire szigorúak. Amennyiben sokkal megengedőbbek vagyunk, akkor mondjuk azt, hogy eljut. Ok, nézzük tovább. A nedvesség legyőzte a pizsamát/hálóinget, legyőzte a lepedőt, legyőzte a ca. összesen 600gr/m2 matrachuzatot és elérte a matracot. Na most jöhetne a kókusz állítólagosan iszonyatosan életmentő átszellőző képessége. DE NEM JÖN. Miért? Egyszerű. Nincs ott. Mi az, hogy nincs ott? Hahóó! A kókusz réteg majd egy emelettel lejjebb lesz. A matrac felső rétege és így a hideghab kókusz matracok felső rétege is mindig a hab. méghozzá egy meglehetősen vastag, átlagosan 3-6cm vastag hideghab vagy egyszerű habszivacs. Persze vannak dolgok, amik áthatolnak még ezen a rétegen is és elérik a mindent megoldó kókuszréteget. Ilyenek például: a kerti slag, a vizelet (úgy rendesen eleresztve), egy nagy tányér újházi tyúkhúsleves. Semmi esetre sem az izzadság vagy a kipárolgás. Lehet, hogy kiábrándító ennyire belegondolni valamibe, de ha már tesszük, akkor csináljuk rendesen. Szóval a kókusz és a szellőzés összefüggés kihúzva...

A matracok természetes ellensége...
Mi is volt még a kókusz érvelés mellett? Ja, természetes alapanyag. Na ebbe már végképpen nem mennék bele különösebb részletességgel, hiszen ahogyan az elején is kezdtem, közel 10 éve üldözöm a kókuszt, így számtalan írás, cikk, stb. született már ebben a témában, így akit a kókusz és a természetesség témája mélyebben érdekel, annak szívből ajánlom a Kókuszmatrac című blogbejegyzésemet, de akár még a Latex titka a: butadién is nagyon izgalmas olvasmány lehet.

És ugye ha egyszer valamit már elkezdtünk, akkor nehogy megálljunk félúton, még akkor sem, hogy már az eredeti ötlet is szakmailag hát nem hogy sántított, hanem egyenesen nem voltak lábai sem. Toljuk, tupírozzuk -nem mindegy? Úgy is sz*ar, rontani már úgy sem lehet rajta, utolsó leheletig még egyszer utoljára beleadunk még apait-anyait. Tegyünk rá még egy kis memory foam-ot is, vagy a kókusz hideghab rétegek közé/fölé mehetne egy kis latex (legalább nyomokban legyen benne valami, ami a régi, letűnt biomatrac-kor emlékeibe kapaszkodik) Ragasszunk a kókuszra egy kis hideghabot, tegyünk rá egy kis latexet is -hja, hogy memoryfoam lázban ég az egész ország éppen?-, oksi, toljunk rá még egy kis emlékezőhabot is. Szakma, szakma, te drága szakma... Aki kívülről nézi ezt a szakmai termékzsonglőrködést és látja a piacon jelen lévő professzionális matrac márkákat, akik következetesen gyártanak, következetesen építik és védik a márkát évek, évtizedek óta és mellette a "régi" szakma alapanyag ámokfutását, annak olyan érzése lehet, mint amikor két futóverseny a szervezők fatális tévedése folytán valahogyan véletlenül összekeveredik és Nemeskalánka amatőr tájfutó csapata véletlenül a kenyai válogatott elé kerül. Persze csak egy ideig. Nagyon rövid ideig.

Mamaaa....

Természetes, hogy a cikk célja nem a hideghab/habszivacs kókusz matracok gyártói vagy forgalmazói ellen irányul, hiszen mindenki csak egy meglévő piaci igényt szeretne kielégíteni és amíg erre igény van, addig ilyen termékek gyártásra kerülnek és jelen lesznek a kereskedésekben. A meglepő talán az, hogy erre igény van. Hogy  mi volt az a pont, amikor az emberekben kialakult ez a fajta leköteleződés a kókusz tartalmú matracok iránt. Nagyon sokáig törtem ezen a fejem és végül is egyetlen ilyen választ találtam. Ez a szocializmus. Illetve nem maga az intézmény, hanem az abból a rendszerből eredeztethető hiánygazdaság. A rendszerváltás előttig Magyarországon nem nagyon voltak matracok. Csak kárpitos ágyak. Első között jelentek meg a manufakturálisan készülő kókusz latex matracok, amelyek a sokszor kényelmetlen vagy nyikorgó kárpitoságyak után a valódi hálószoba élményt, a valódi kényelmet hozták el sokak hálószobájába a 90-es éveg végétől. Magyarul egy kicsit olyan a helyzet, mint amikor a kiskacsa a gondozóját tekinti anyjának és utána kolbászol egész nap, hiszen őt tapasztalta meg ebből a világból elsőként. Mindannyian tudjuk, hogy egy kiskacsa számára objektíve nézve kevésbé hasznos és vonzó egy szakállas állatgondozó, hogy sokkal jobban járna a kacsamamával, akitől neadjisten megtanulgatna hápogni vagy repülni, fészket építeni vagy rejtőzködni veszély esetén.

Ha nem ez a valós ok, akkor már csak arra tudok gondolni, hogy van a kókusz szónak valami mágikus képessége, valami az ősi kongenitálisan öröklődő és a kollektív magyar tudattalant összekötő misztikus neurokapocs, amely bármely kontextusban is használva kiváltja a magyar társadalomból a meggyőződést, a hitelességet, a fékezhetetlen és legyőzhetetlen vásárlási kényszert.


Üdvözlettel:

Pálinkás László
MatracGuru

www.matracguru.hu
www.biohome.hu



A marketing mulatságos dolog. Kiemelni egy termék jó oldalát, elhallgatni a rosszat, vágyat ébreszteni a fogyasztóban, aztán mosni kezeinket: szép feladat. (ismeretlen) - See more at: http://www.sikermarketing.hu/marketing_idezetek_uzleti_gondolatok#sthash.EMYTTDh0.dpuf
A marketing mulatságos dolog. Kiemelni egy termék jó oldalát, elhallgatni a rosszat, vágyat ébreszteni a fogyasztóban, aztán mosni kezeinket: szép feladat. (ismeretlen) - See more at: http://www.sikermarketing.hu/marketing_idezetek_uzleti_gondolatok#sthash.EMYTTDh0.dpuf

2013. október 19., szombat

Matracok és hüjeségek: zónázott latex matracok

Folytatjuk tovább a matracok és hüjeségek cikksorozatunkat. Most éppen a hülyeség végtelen és kimeríthetetlen tárházából a latex matracokról fogunk pár szót ejteni. Nem ez a legérdekesebb történet, nem is ez lesz a leghosszabb matrac cikk a világon, de mindenképpen megér egy misét a történet.

Ha valaki esetleg nem tudja, hogy mi is az a latex matrac, akkor egy pár szóban röviden összefoglalnánk még itt az elején:  a latex matrac egy vulkanizált gumihab, ami egy rész kaucsuk alapú latexből, másrészt mesterséges butadién alapú műgumiból áll. Ezt a tejszerű anyagot (éppen úgy, mint a tejszín és a tejszínhab) levegő közécsapásával felhabosítják, öntőformába teszik és ca. 110C°-on megsütik. Így egy rugalmas gumihabot kapunk. Az első latexmatracok a német Dunlopillo matracgyártó vállalat nevéhez fűződik és 1932-ben készült az első latex matrac. Ezt nem is taglalnánk tovább.

 
Ez egy klasszikus hétzónás latex matracmag
Ezek a latex matracok azonban eredetileg nem így néztek ki, hanem egy teljesen homogén, lyukaktól mentes monolit matracmag volt a kiindulópont, ahol a matracmagban nem voltak lyukak. És ennek a kis cikkecskének ez lesz a legfontosabb mondanivalója. A lyuk. Vagyis nem a lyuk maga, hanem hogy hogyan keletkezett, mi hozta létre és ez hogyan lett úgy kommunikálva a piac felé, hogy az egész történet fogyasztható legyen a vásárló és a kereskedő számára is. Gyakorlatilag nemsokára Houdini módjára eltüntetünk egy csomó alapanyagot és azt mondjuk majd, hogy: igen, megcsináltuk, kitaláltuk, kifejlesztettük...
Nem minden az, aminek látszik...
Szóval készültek az első latex matracok -harmincas éveket írunk ám még csak-, kicsit drágák, kicsit újak, kicsit idegenek a piacon, t.i. ezek voltak a világon az első habmatracok, ezelőtt csak rugós matracok voltak és a hagyományos lószőr, stb. matracok. A latex gyártás egy viszonylag költséges kis történet. Kell egyszer pár darab öntőforma, ami formastabil, hőálló, fűthető, stb. Ezek jellemzően eleinte acélból készültek, később speciális aluminium-ötvözet váltotta fel. Kellett egy hatalmas szerkezet is, amiben a kész matracmagokat ki lehetett mosni, el kellett távolítani a maradványanyagokat: szappan, vulkanizációs segédanyagok, stb. Kellett még egy óriási szárítógép is, ahol a kész matracmagokat ki lehetett szárítani, ennek hiányában elkezdett volna penészedni (néha még így is elkezdett, maikor tökéletlen volt a szárítás). Szóval macerás, drága és nagyon gépigényes eljárásról beszélünk. Magyarul költséges. 


Égbeszökő költségek
Nagyon költséges. Több ponton is lehetett pénzt megtakarítani, hogy a késztermék olcsóbban kerüljön a piacra, de ezeket nem lehetett a végtelenségig faragni, mert egy idő után elkezdett volna a matrac minőségének a rovására menni, ami a gazdasági válság után lábadozó ipar számára megengedhetetlen lett volna. Egy hab ugye két fő dologból áll: anyag és levegő. Tejszín+levegő=tejszínhab. Latex+levegő=latexhab. Egy ideig lehetett zsonglőrködni az alapanyag mennyiséggel. Egyszerű: adott térfogatban minél több levegő van, annál kevesebb alapanyag kell. Ha minden alapanyagot kispóroltak volna, akkor ugye csak levegő maradna, azt meg nem lehetett volna eladni, tehát valamennyi alapanyagnak maradnia kellett, hogy egy ilyen matracmag több-kevesebb 10 évet majd ki is bírjon. Valami mást kellett kitalálni. A természetes kaucsuk alapú natúrlatex mellett lehetett emelni a szintetikus, mesterséges latex arányát, erre egy részről szükség is volt a megfelelő forma stabilitás miatt, más részről meg nem volt sokkal olcsóbb a szintetikus latex sem, hacsak nem ott, hogy lényegesen egyszerűbb tárolni: nem oxidálódik annyira, konstans-állandó a minősége és nem romlik meg. Valahol még spórolni kellett, mert nem viselte el a piac a költségeket.

Valahol még préselni kell...
Jürgen! Tudunk-e a latex-levegő arányon még megtakarítani? A minőség romlása nélkül már nem. Tudunk-e embereket elküldeni, olcsósítani az egész gyártási folyamatot? Uram, ezek a szerencsétlen törökök három műszakban nyomják minimálbérért. Tudunk-e matracmag magasságot csökkenteni. Uram, 12cm-nél járunk, ez egy normális rugós matrac fele-harmada. Scheise!

Hacsak... Hacsak nem... Főnök! Azon gondolkoztam, hogy lehetne ez az egész egy kicsit szellősebb, hogy ha az öntőforma tetejébe rudakat hegesztenénk... Ez annyit jelentene főnök, hogy a forma teteje, amit lecsukunk, úgy nézne ki mint a sündisznó. Vágja már főnök? Nem? Figyusz: tüskéket hegesztünk a fedőbe, olyan 2-4cm átmérőjű tüskéket, amik, ha lecsukjuk a tetejét, a lágy habba behatolva leérnek majd a forma aljáig. Ebből tehetnénk bele több százat egy 90-es matracmagnál. Na, főnök, érti már? Ahol rudak vannak, ott lyuk marad, ahol juk marad, oda nem kell alapanyag. Számításaim szerint főnök olyan 23-30% is megspórolható. (Megspórolni egy termék előállítási árán 23-30%-ot gyártási költség szinten, az ugyan nem egyenértékű a kerék feltalálásával, de nagyon közel áll hozzá)

Tüskék és lyukak...
OK Jürgen, király vagy, annyi a bibi, hogy ezt valahogyan rá kellene tolni a piacra. Szóval ell kellene tudnunk magyarázni, hogy miért néznek majd úgy ki ezek a matracok, mint egy Ementali sajt. Meg lesz főnök. Szerintem a legjobb még mindig az lenne, hogy a tüskék által kialakult lyukakat elnevezzük levegőcsatornáknak. Mivel ezek függőlegesen vannak a matracmagban, így a "tökéletes átszellőzés érdekében kialakított vertikális levegőcsatornák" kifejezés lenne talán a legjobb. Isten vagy Jürgen! Figyusz: (ugye a spórolás nem ismer határokat) kicsit nagyobb tüskéket nem lehetne betenni? Nagyobb tüske, nagyobb lyuk, kevesebb alapanyag. Áááá főnök, össze fog esni, mint a parasztgatya. Habár a vállrészen szerintem durvulhatunk egy kicsit az átmérőkkel. Ott úgy is mindenki könnyebb, nincs akkora terhelés, nem megy annyira tönkre a matrac. Meg is van főnök! "Speciálisan könnyített vállzóna a váll még lágyabb befogadására.

Hoppá! Ugye a vállrész tengelyesen szimmetrikusan tükröződik, tehát egy csapásra két vállrészt lehetett létrehozni -egy helyett kettő hely a spórolásra-, így a matrac középső része keményebb lett (1. zóna), a két vállrész meg könnyebb (2.-3. zóna). Kaptunk tehát egy három zónás latex matracot. Ha a derékrész alatt -mint ahogyan ez később be is következett- kicseréljük a tüskéket az öntőformába egy kicsit (kicsit!) vékonyabbra, akkor mondhatjuk, hogy ez egy "speciálisan kialakított deréktámasz" és egyszerre van egy 5 zónás matracunk. És ha már végképpen nem jut eszünkbe semmi és a matrac két végén (funkcionálisan teljesen lényegtelen) 20-20cm-es végén megváltoztatjuk a lyukak formáját vagy átmérőjét, akkor egyből egy 7 zónás matracmagot kapunk.

Lehet, hogy ez egy kicsit kiábrándító lehet most, viszont gyorsan hozzá kell fűznöm: az ergonómiai zónák -így vagy úgy- megjelenése a matracokban óriásit lendítettek az alváskultúra fejlődésén. A világot minden területen a pénz viszi előre -miért lenne ez másként a matracok esetében-, minden fejlesztés, minden innováció, minden újabb alapanyag, technológia megjelenése nem a fogyasztó igényeinek kielégítésére irányul, hanem a fogyasztó (vélt vagy valós) igényeinek kielégítése során szerzett haszonra. Minél jobb a story, annál drágábban lehet eladni, annál nagyobb a haszon. A kereskedelmi világ és így a matrac forgalmazás egyszerűen működik, a legjobban egy csecsemőhöz tudnám hasonlítani: pénz, pozíció, biztonság=tej, szeretet, biztonság.

Miért is lenne másképp?

Üdvözlettel:

Pálinkás László
MatracGuru

www.matracguru.hu
www.biohome.hu


Folytatjuk...

Készülő hülyeségek:
-ezüstszálas matrachuzat
-memory antidecubitus kialakítással
-aloe vera matrachuzat
-kókusz hideghab
-három odalon cipzáras matracok
-3D szalag a matracon
-zsákrugó-kókuszlap
-latex memoryfoam kombó
-kaktusz-hideghab-memory
-14-16 léces ágyrácsok
-fej-lábemelős ágyrácsok
-matracmag és a háziporatka
-gyerekmatrac és a pisi










2013. október 18., péntek

Matracok és hüjeségek: téli-nyári oldal

HÜJESÉG. Hú, de mennyi van belőle. Nem a klasszikus értelembe vett hülyeségekről szeretnék írni, amikor valaki vagy valami úgy ab ovo hülye, mert az úgy tartozik hozzá a világhoz, mint a szél vagy a böffentés; hanem az átgondolt, tudatosan pontosjével írt hüjeségről, ahol megpróbál egy szakma olyan látszatot kelteni, mintha minden fejlesztés és minden alapanyag a vásárlóért jött volna létre, ahol minden kidomborított innovatív tulajdonság mögött nem a vásárló felé nyújtott újabb gyártói előny rejtőzik hanem... Természetesen a pénz. A még több haszon reményében olyan tulajdonságokkal ruházunk fel matracokat, amik nem hogy nincsenek is neki, hanem egyenesen ellenkezőleg: előny kovácsolódik a rosszból, csillogó ezüstpapírba csomagolódik a sz*r és elhitetik a gyanútlan vásárlóval, hogy körülötte forog a világ. És a vásárló körül valóban forog néha a világ. Kapkodja a fejét szegény, persze neki ezt mondták, meg erről is jót mondtak, azt meg egyenesen halálra dicsérték. Miről is van szó? Természetesen matracokról. És hüJeségekről. És egy jó pár ilyen lesz majd...

TÉLI NYÁRI OLDALAS MATRACHUZAT

 Nem állítom azt, hogy a téli-nyári oldalas matrac rossz vagy egészségtelen, nem állítom, hogy a fix matrachuzatos (nem levehető, nincs rajta cipzár) téli-nyári oldal egészségtelen vagy bármilyen módon káros lenne. Viszont amire a bekezdés végére érünk mindenki számára világossá válik majd, hogy mekkora összeesküvésről is van szó. Én csak annyit állítok, hogy minek. Egy biztos: a vásárlónak SEMMILYEN előnnyel nem jár. Meggyőződésem, hogy 100 felhasználóból 100 hőérzetre nem tudná megmondani, hogy melyik a matrac téli és melyik a matrac nyári oldala. Ez annyit jelent, hogy ha a matrachuzat szélébe varrt hópelyhes-napocskás piktogramokat felcserélnénk, akkor mindenféle komfortérzet-romlás nélkül használná mindenki a nyári 40 fokos kánikulában a matrac téli oldalát, sőt dicsérné is még talán, hogy milyen jó, hogy vannak még ilyen fejlesztések, hogy még erre is gondolnak a vásárlóért dobogó szívű aranyos matracgyártók.


Elgondolkozott már azon bárki is, hogy ezeken a téli-nyári oldalas matracokon miért nincsen cipzár? Hogy miért nem lehet az ilyen típusú matrachuzatot levenni a matracról? Persze ilyenkor majd azt mondja Önnek a kereskedő, hogy ez a matrachuzat olyan anyagokból áll, amik nem moshatók: pamut huzat, gyapjú van a téli oldalba és pamut a nyári oldalba steppelve. Szóval nem lehet kimosni. Ez Ok. Viszont egy tisztítóba alkalomadtán még el lehetne vinni már csak amúgy magában is, de ha még neadjisten kiborult a börösbor vagy a pörkölt, bepisilt a gyerek vagy odaszült a macska... Hááát, nem tudom. Na mindegy: nem lehet és kész! De miért is nem?


Mielőtt felfednénk a téli-nyári oldalas matracok létrejöttének valódi okát, egy kicsit sajnos megint szakmáznunk kell, hiszen a könnyebb érthetőség kedvéért látnunk kell, hogy hogyan készül egy matrachuzat. Alapértelmezésben a matrachuzatok három rétegből állnak: egy vékony fátyolflíz (ez van alul), valamilyen töltet (pamut, gyapjú, poliészter, stb) és a felső matracszövet. Ezek az anyagok 3 hengerről futnak egy steppelőgépbe, ami sok-sok tűvel folyamatosan valamilyen előre meghatározott minta alapján ezt a három réteget összevarrja. Ennyit erről. Méretre szabják és egy varrónő egy szinte bármilyen varrógépen a cipzár egyik felét belevarrja a matrachuzat egyik felébe, a másik felét pedig a másik felébe. Mint a kabáton is.  Egyszerű.


Ahhoz viszont, hogy egy matracra fix, élvarrott -úgynevezett: tape edge- matrachuzatot tegyünk bizony csúnyán zsebbe kell nyúlnunk, ugyanis ez majd egy újabb gépberuházást igényel, nevezetesen kell egy élvarró gép, ami az esetek többségében egy nagy asztalból áll, aminek a szélén egy sínben fut körbe az a speciális varrógép, amely a huzat két szélét és az élszalagot egy egységes egésszé fogja nekünk összevarni. Nem gyorsabb, mint cipzárat varrni a matrachuzatba, hiszen itt is a matrac alsó és felső szélén egyaránt végig kell varrni. Nem olcsóbb, nem gyorsabb, nem praktikusabb és az eredmény egy nem levehető matrachuzat. De akkor minek? Mire jó ez az egész felhajtás, ha semmilyen előnye nincsen? Vagy mégis van...


Kicsit megint csak vissza kell utaznunk a történetben, egészen a latexgyártás fénykoráig, egészen a 70' évekig. És sajnos újra egy kicsit szakmáznunk is kell, de ígérem, hogy rövid lesz és nem lesz unalmas. A latex matracmag egy természetes és mesterséges folyékony gumi felhabosított változata, amely egy öntőformába kerül (éppen úgy készül, mint a piskóta), rácsukják a tetejét és ca. 110C°-on vulkanizálják (sütik). Ám éppen úgy, mint a piskótánál, itt is sokszor előfordul, hogy megég a széle vagy a felpúposodó közepe sül egy kicsit barnábbra a matracmagnak. Ez nem szép. Funkcionálisan ezeknek a megégett latex matracmagoknak semmi bajuk nincs, ugyanúgy, mint a piskótánál ha egy kicsit lekapargatjuk a megégett részeket, akkor még nagyon finom lehet. Persze egy Gerbeaud-ban az ember nem ilyen piskótát szeretne a pénzéért. Nem is ilyet kap, hanem aranysárgát, makulátlan szélűt. De mi lesz a kicsit szépséghibás piskótákkal? Jobb helyeken kuka. Máshol meg megy a somlói galuskába vagy a puncstorta szippantja fel...

Szóval egy kicsit odaégett latex matracmagokkal indult minden. A sütés és szárítás után a matracmagot szét kellett válogatni: szép és csúnya. A szép matracmagokból szép matracok lettek, cipzár, mosható és antiallergén matrachuzat. A csúnya meg ment a lecsóba: kárpitos üzemeknek, autóülésekbe, bútorokba, bárhová csak ne matracba, ugyanis nem szép. Csak fájt a szíve Jürgennek, hogy ennyi matracmag megy a lecsóba. Kár érte: ugyanannyi alapanyag, ugyanannyi gépigény, ugyanannyi erőforrás felhasználás és tizedannyi ár csak mert egy kicsit megégett a széle. Ez így nem jó. Jürgenünk gondolkodott, gondolkodott és arra jutott, hogy mi lenne ha varrnának olyan huzatot a matracra, amit nem tud levenni a vásárló? Jürgen! Te hüje vagy, ilyet nem lehet. Nem lesz mosható. Jürgen leszegett fejjel elment, de csak nem hagyta nyugodni a dolog. Álmában kicsit égett szélű latex matracmagokkal keringőzött egy bécsi szalonban, minden tánc után egy kicsit mindegyik táncpartnerébe bele is szeretett, így vágyakozása a kiközösített "B" jelölésű matracmag-táncosnők megmentéséért csak tovább fokozódott. Reggel felkelt megint, bement értekezletre. OK. mi lenne, ha olyan anyagokból csinálnánk a matrachuzatot, amik nem jól moshatók, mert összemegy vagy kinyúlik, mint a pamut; összecsomósodik, mint a natúr pamut vagy a gyapjú. Viszont mondhatnánk, hogy 100% természetes anyagokból áll, sőt még azt is hozzátehetnénk, hogy az egyik oldal téli, a másik meg nyári, mert a téli oldalra majd leheletvékony gyapjú réteget steppelünk a két réteg közé és kis hópehely poktogrammal jelezzük is a matrachuzaton. Nos? Jürgen a hónap dolgozója lett, talán mintha nőtt is volna pár centit -bár még így sem volt túl magas-, a kantinban sokszor előre engedték és mintha egy kicsit több zöldséget is kapott volna a vagdalt mellé, mint a többiek...

Szóval téli-nyári oldalas matrachuzat. Sok mindenre lesz majd jó, alapvetően szegény azt az egy funkciót nem tölti be rendesen, amire hivatott, hiszen a vékony gyapjú meg pamut réteg éppen csak leheletnyi vékonysággal lapul a két huzatréteg között. Viszont el lehet dugni benne sok mindent. Csúnya matracalapanyagokat, csúnya ragasztást, koszos alapanyagot, megégett matracmagot. Bármit. Szóval a mosható, levehető matrachuzatoknak nem az az egyetlen előnye, hogy le tudom venni és ki tudom mosni (persze nem mindegyiket, de erről majd a "három oldalon cipzár" cikkben még beszélünk), hanem hogy nekem, mint vásárlónak -vagy öntudatra ébredve immáron nagy V betűvel- tehát nekem, mint Vásárlónak lehetőségem van megnézni, hogy miből is áll a matracom. Na jó, persze nem Márkus László módjára, ahogyan ízeire szedte a fotelt, hanem csak úgy felszínesen. De mégis.

Ez az egész egy kicsit bántja most az igazságérzetemet, hiszen megint csak rosszat írtam valamiről és egy kalap alá vettem az összes élvarrott matracot. Ez nem igazságos. Nagyon sok olyan matrac van, ami nem azért élvarrott, hogy eldugják a sok szemetet benne, hanem technológiailag így lehet rendesen és feszesen összefogni bizonyos matracokat. Gondoljunk csak a sok százezer vagy millió forintos rugós matracokra, egy mosható huzatban az a rengeteg felhasznált alapanyag szerteszét csúszkálna alattunk.



Kicsit úgy érzem most magam, mint amikor leleplezik a bűvészt, hiszen a varázslat is csak addig szórakoztató, amíg nem tudja az ember, hogy hogyan kerül elő a kalapból a nyúl. Uppsz! Azt viszont még mindig tényleg nem tudom...




Folytatjuk...

Készülő hülyeségek:
-zónázott latex matracok
-ezüstszálas matrachuzat
-memory antidecubitus kialakítással
-aloe vera matrachuzat
-kókusz hideghab
-három odalon cipzáras matracok
-3D szalag a matracon
-zsákrugó-kókuszlap
-latex memoryfoam kombó
-kaktusz-hideghab-memory
-14-16 léces ágyrácsok
-fej-lábemelős ágyrácsok
-matracmag és a háziporatka
-gyerekmatrac és a pisi

2013. július 4., csütörtök

Gyógymatracok


RelaXx Signum Dual Hard
Gyógymatrac akció. Hűha! Ez egy kicsit becsapós fogalom, ugyanis nincsenek is kifejezetten gyógymatracok. Mitől is lenne gyógymatrac szegény... Így persze nincs kimondottan gerinc matrac sem. Egy matrac nem attól lesz gyógyászati célra alkalmas gyógymatrac, nem attól lesz gerinckímélő, tehermentesítő és egyenletesen alátámasztó, hogy ráírjuk, hogy gyógymatrac, hanem annak alapanyagától, szerkezeti kialakításától, keménységétől, ergonómiai szerkezetétől. Ezen szempontok szerint pedig nagyon sok matrac megfelel ezeknek a követelményeknek, nagyon sok matrac lehetne gyógymatrac és nagyon sok gyógymatrac név alatt futó termékről el lehet mondani, hogy egy marék rizst sem ér. A gyógymatrac nem attól lesz az, ami. Persze attól is. Ez most kezd egy kicsit homályos lenni, de igyekszem állítani a kép élességén. Van egy matrac. Profi, 7 zónás magszerkezet. Váll zóna, derék alátámasztás, medence süppedés gátlás, stb. Mondjuk azt, hogy minden benne van, ami egy gyógymatracban benne kellene, hogy legyen. De NEM jó. Nekem túl puha. Önnek túl kemény. Egy gyógyászati célra alkalmas matracnak meg kell feleljen bizonyos szakmai követelményeknek. És ezt annak is tudnia kellene, aki használni fogja, különben csak veszünk egy valamilyen matracot, az lesz ráírva hogy gyógymatrac, kicsit drágább lesz, mint a többi, de nem gond, mert ez egy gyógymatrac... Ez így nem jó!  Nem lehet mindenkinek ugyanazt a matracot eladni, hogy ez kérem szépen egy gyógymatrac és Önnek ez biztos, hogy jó lesz. Meg Önnek is 120kg-ra, meg Önnek is 53 kilóval, meg neki is csípőprotézissel, stb...

Ezek azért nem vicces dolgok...
A gerincoszlop egy kettős S-alakot leíró forma, amely a nyaki résznél, az Atlas névre hallgató csigolyával kezdődik és a farcsontnál ér véget. Egy megfelelően kiválasztott, kifejezetten gyógymatrac feladata a gerincoszlop természetes alakját, formáját a lehető legpontosabban lekövető és legegyenletesebben alátámasztó gyógymatrac lesz. A gyógymatrac által precíz, pontos és egyenletes alátámasztása a gerincoszlopnak azt eredményezi, hogy az éjszakai pihenés során a gerincoszlopot alkotó csigolyák a tehermentesítésnek köszönhetően el tudnak távolodni egymástól és a csigolyák közötti porckorongok tágulni tudnak, tápanyagot felvenni és regenerálódni. Az emberi gerinc legérzékenyebb szakasza a derékrész. Ez a lumbális szakasz kapja a legnagyobb terhelést, tehát egy jó gyógymatracnál elengedhetetlen, hogy -különös tekintettel erre a szakaszra- megfelelő, egyenletes és határozott alátámasztást biztosítson.


A derékrész megfelelő alátámasztása a legfontosabb...
 A legjobb gyógymatracok a gerincnek tehát nem egy matematikai képlet eredményei, hanem nagyon is személyre szabott, individuális és jelentős mértékben függ a testsúlytól, a súlyarány eloszlásától, az alvási szokásoktól, stb.; hiszen mindannyian különböző alkatok vagyunk és a különböző testalkatok mind-mind más gyógymatracot, más alátámasztási pontokat, keménységet és kialakítást igényelnek. Személyenként eltér a gerincoszlop hossza, a gerinc íve is emberenként változik, különösképpen a lumbális, deréktáji gerincszakasz íve lesz nagyon meghatározó egy jó gyógymatrac megválasztásánál. A különböző testmagasságból, testsúlyból, testsúly eloszlásból adódó egyediségek megint csak a személyre szabott tanácsadás és a matracok szakkereskedésben történő kipróbálását fogja maga után vonni. Fontos, hogy egy matrac nem attól lesz gyógymatrac és rehabilitációs vagy prevenciós célokra alkalmas matrac, hogy rá van írva, hogy GYÓGYMATRAC, vagy GERINCMATRAC, ANATÓMIAI MATRAC; hanem attól, hogy az Ön testalkatához és a fent leírt igényekhez képest az adott matrac megfelel-e a fent leírt összes követelménynek.

Lecsó: ki hogyan szereti... (ratatouille)
Valahogyan mindig az ételekhez lyukadok ki, pedig nem vagyok egy falánk alkat. most mégis a legjobb példának megint a lecsót tudom előhozni. Úgy hirdetem, hogy a legjobb lecsó! OK, de kinek. Én nem szeretem a fokhagymát benne. A szalonnát sem, inkább egy kis házikolbász. Van aki paradicsomosabban szereti vagy kevés hagymával, mert ég tőle a gyomra. Van aki üt rá tojást. Ausztriában uborkát és cukkinit is tesznek bele. (ez lesz az ungarische Letscho). Sajnálom. Nekem nem ízlik.

Nem létezik olyan gerincmatrac vagy gyógymatrac, amely mindenki számára és minden mozgásszervi panasz esetére átfogó megoldást nyújtana. Nincs matrac hátfájásra, nincs egységes matrac a porckorongsérv tüneteinek enyhítésére. Minden esetben a személyes matrac próba segít a megfelelő közeg megválasztásában.

Sajnos a porckorongsérv egy nem visszafordítható rendellenesség, a porckorong megkeményedése, vízháztartásának folyamatos csökkenése és rugalmasságának elvesztése az idő előrehaladtával a csigolyák közti kitüremkedéshez vezet, ami előbb-utóbb az idegpályákat is érintheti. Ilyenkor ez jelentős fájdalommal és a mozgásunk korlátozottságával jár.

Ez mindenre jó lesz... Mint a kalmopirin.
Minden esetben fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy egyik matrac sem alkalmas arra, hogy ezt a rendellenességet megszüntesse, nincs olyan gerincmatrac a piacon, ami egységesen mindenki számára megfelelő megoldást nyújtana derékfájásra, hátfájásra. Viszont egy ergonómiailag megfelelően kialakított gyógymatrac alkalmas lehet arra, hogy (az Ön számára megfelelő alapanyagot, keménységet, szerkezeti kialakítást és összetételt jól megválasztva) az éjszakai pihenés során a gerincoszlopot tehermentesítse, miáltal a porckorongok térfogat-növekedési lehetőségének köszönhetően magasabb fokú regeneráció jöhet létre, ami a következő napi terhelés könnyebb elviselhetőségét eredményezheti.

Hátfájásra, derékfájásra, porckorongsérv esetén mindenképpen olyan matracot javasolnánk, amely ergonómiai zónáinak köszönhetően pontos formakövetést, egyenletes, nyomáspont nélküli alátámasztást és megfelelő tartást nyújt Önnek az éjszakai regeneráció során.

A konkrét típus kiválasztása minden esetben csak a személyes matracpróbák során jöhet szóba, tekintettel a változó komfortigényre, testsúlyra, testalkatra és alvási szokásokra és pozíciókra -mindenkinél más lesz az a termék, ami a problémát igyekszik majd a legtökéletesebb formakövetéssel és alátámasztással enyhíteni, megoldani.

Egy matracmaggal kapcsolatos legfontosabb elvárás azonban mégis az, hogy a gerincoszlopot a természetes helyzetében megtartva segítséget nyújtson a csigolyák közötti porckorongok tápanyagellátásában és anyagcseréjében. A porckorongok ugyanis –önálló vérellátás hiányában- a tágulás-tömörödés elvén működnek: éjszakánként a megfelelően tehermentesített gerincoszlopban a csigolyák egymástól széthúzódnak, lehetőséget nyújtva így a porckorongok térfogat növekedésének, tápanyag felvételének. Nappal ezután a folyamatos terhelés mellett csigolyáink egymásra nyomódnak, összepréselve a közöttük található porckorongot, eltávolítva így a felgyülemlett salakanyagot.




Szegény porckorong...
További elengedhetetlen követelmény, hogy matracunk ergonómiai zónákra legyen felosztva. Testünk kontúrja, testrészeink különböző tömege megkívánja, hogy egy matracmagon belül különböző keménységű szelvények –ergonómiai zónák- kapjanak helyet. Szükségszerű, hogy oldalt fekvő helyzetben a váll- és a medence rész a matrac magjába besüppedhessen, derékrésznél pedig határozott, keményebb alátámasztást kapjon. Csak így érhető el, hogy a gerincoszlop oldalt fekvő helyzetben egyenes pozícióba kerüljön. Hanyatt fekvő helyzetben a gerincoszlop természetes kettős „S" alakja kerül alátámasztásra, a lágyan besüppedő váll- és medencerész mellett a deréktáji gerincrész határozott alátámasztást kap.

Kemény kell. Nagyon kemény...
A túl kemény matrac. Képzeljünk el egy kemény felületet, például, hogy a padlón hanyatt fekszünk. Két lapockánk, valamint medence részünk határozottan felfekszik a felületen, derék részünk pedig „boltívet" alkotva ível („lóg") centikre a padló fölött. Ami ebből következik az minden egészséges ajánlással szembeszegül: a medence– és a vállrész a hasi részünk tömegével növelve, aránytalanul nagy súlyt tart, ezen a két testrészen bőrfelszíni vérpangást, a sejtregenerációs folyamatok lassulását eredményezi. Derékrészen –megfelelő alátámasztás hiányában- a természetes ívét követő gerincet, valamint a fölötte található hasi rész súlyát a gerinc melletti tartóizmok fogják viselni, amik így egész éjjel dolgozni kényszerülnek. Nem jön létre továbbá a közvetlen kapcsolat a test és az őt támasztó felszín között, így a nem érintkező részek hőszigetelése sem lesz megfelelő.

Folytatjuk...

2013. július 2., kedd

Matracok és prostik

Hazudj Pinocchio, hazudj...
Tisztán emlékszem a 2000-es évek elejére. Éppen a latex matracokat feltaláló német Dunlopillo vállalat igazgatója voltam Magyarországon. A gazdaság dübörgött -legalább is volt belső meghatározó mértékű fogyasztás-, az emberek vásároltak mindent. Matracot is. Ez volt a latex kókusz matracok fénykora is, minden mennyiségben és mindent el lehetett adni, a hosszú évtizedes hiánygazdaság után jött valami új, valami nem ismert és sikerült elhitetni a hóemberrel, hogy jó lesz neki a radiátor mellett. Tehát tonna számra jött a kókusz Malájziából, Indonéziából meg a csuda tudja még, hogy honnan. Ragasztották pincékben, padláson, sufniban, garázsban. Felkapott lett, divat lett, trendi lett. Kókuszrost, bio, egészséges, gerincoszlop, alátámasztás. Kész volt a történet.

Matrac-Szilícium-völgy
De nekünk most nem is az lesz az érdekes és fontos, hogy hogyan lehetett szinte egészen elszigetelt módon Magyarországon ilyen zseniálisan felépíteni egy ilyen nyilvánvalóan gyenge, élelmiszer ipari melléktermék alapanyag marketingjét. Nem arról a rengeteg ostobaságról szeretnék beszélni, amik a kókuszmatrac értékesítéshez az évek során hozzátapadtak, hanem a prostitúcióról. Arról a piaci magatartásról, ahogyan a fanatikus biomatrac elkötelezettek átsomfordálnak majd a hideghabok felé, becsempésznek egy-két olcsó bonell rugós matracot a választékba -mosolyogva persze, hogy haladnak a korral és persze a megváltozott szokások és a vevői igények kielégítése a legfontosabb.

Soha ne mond, hogy: "soha"
Hjaj, azok a 2000-es évek. 2002-2003 táján már éppen leáldozóban voltak a latex matracok is Nyugat-Európában, így Németországban is a hideghab matracok egyre jobban előtérbe kerültek, speciális hideghabokat fejlesztettek nagy német gyártók. A latex meg csak csúszott, csúszott, míg végül 2010-ben a Dunlopillo is bezárta a világ első latex matrac gyárát. Na de ne szaladjunk ennyire sem előre, sem pedig távol a témánktól. Ne felejtsük el: ennek a cikknek prostikról kell, hogy szóljon. A trendek figyelésével próbálja az ember megsaccolni, hogy milyen irányt vehet pl. a matracpiac Magyarországon, így elkezdtem hideghab típusokkal foglalkozni akkor, amikor még mindenki a kókuszlapokat porolgatta valamelyik pincében. (csak margó szélen jegyzem meg: a Dunlopillo, aki feltalálta a latex matracot és a legjobb és legnagyobb latexmatrac gyártó volt a világon: SOHA nem készített latex-kókusz matracot. SOHA EGYET SEM)

És akkor jöttek a habzó szájak, a virtuális köpködés, a fröcsögő jelzők... Süllyedt a kókusz-hajó, menteni kellett a mundért és ahogyan a jó magyar mentalitásunk megengedi nekünk: nem a sajátunkat fényeztük, hanem a másikét szidtuk. Szegény hideghab. Kapott az mindent: műanyagból van, kőolaj származék, szivacs, undorító, egészségtelen, poliol, isocianat, stb. Fújjjj!!!! Közben azért süllyedt tovább a kókusz hajó, kókuszsapkás matrózok kis kókuszháncs evezőikkel méregették, hogy milyen hajóra lenne érdemes átszállni.

Szóval: süllyedni kezdett...
Szóval keresték a hajót, keresték az átszállást és keresték a kommunikációt, hogy hogyan járhat majd ezentúl egy megrögzött zöld, városvédő és természetbarát bio-urbanista a megszokott bicikli helyett valami csillivilli autóval. Keresték a kommunikációt, hogy hogyan lehetne ebből az egész biomarhaságból úgy kihátrálni, hogy a már kókusszal megfertőzött (és lassan megint matracot kereső) Vásárlóknak még el lehessen adni a busás árrést biztosító latex-kókusz matracokat, becsalogatva viszont a feltörekvő, felnövekvő, nyitott szemmel született és többnyire az internet világán szocializálódott újabb vásárlói réteget. Azt az új vásárlót, aki már nyelveket beszél, külföldi honlapokat is olvas; tehát mindenkit, aki kitekintett a kókusz-vasfüggöny mögül. Mindenkit, aki látta, hogy a kókusz tengeren túl, túl a végtelen kókusz hullámokon ott a part. Hideghabból, memory foam-ból, vákuum matracból.

Óriások a tengeren innen és túl...
Ugye érthető, hogy az évtizedes biomatrac kultuszból nem lehet hirtelen 180°-os fordulattal átnyergelni a korszerű, légáteresztő, ergonómikus, antiallergén és kedvezőbb árfekvésű hideghab matracokra; nem lehet az alkarokra tetovált kis kókuszdiókat hirtelen virító zöld keresztre csak úgy áttetováltatni. Kellett neki egy kis idő. Hogy fakuljon. Vagy még inkább: kellett egy kapocs. Olyan ez, mint az evolúció, ahol sokáig hiányzott egy láncszem és nem volt koherens egész a történet, amíg a megfelelő láncszem a helyére nem került. És szerintem matrac evolúciónk végtelen láncfonatában ez a láncszem volt a: Tempur. 

Ugye nem kezdhet egy biomatrac gyártó egyből valami vacak hideghab matraccal (ezzel egy kicsit várni kellett, nehogy kilógjon a lóláb (és luxus call girl helyett r*banccá váljunk), kellett egy óriási őshüllő, aki a mi kis evolúciós történetünket elviszi a hátán. És a Tempur ilyen volt. 70-es évek óta gyárt, világcég, világmárka, méregdrága presztízs termék, egészségügyi referencia, zöld kereszt, NASA história űrhajósokkal, első és egyetlen, stb. (most a "műanyagból van, kőolaj származék, szivacs, undorító, egészségtelen, poliol, isocianat, stb. Fújjjj!!!!" részt ne vegyük ide, mert csak összezavarna minket, bár ha ezek a jelzők mind igazak voltak akkor, akkor miért is lenne ez most másképpen egy viszkoelasztikus polyol-isocianat bázisú memory foam esetében -de mindegy...) Mi most prostituálódunk és nem pedig erkölcsi mércéket állítunk fel. Vagyis igen, de még annak a látszatát is el szeretném kerülni, hogy egy Tempur méretű vállalatról rosszat írok. Nem azért mert félek, hanem mert igen:-) Ja! Nem attól, hogy jön a fekete autó vagy hasonló. Csak a szokásost szeretném elkerülni: fenyegető levelek, márkavédelem, védjegyoltalom, nyakkendős ügyvédek és a nap végén -megint csak lesz egy csonka cikk ebből az egészen szépen kerekedő írásból. Írhatnám pedig, mert ugye nem én írtam csak idéztem. Írhatnám, mert a Tempur is hideghab, a Tempur is csak memory foam, a Tempur is csak polyol és isocianat, a Tempur is kőolaj származék, stb.

Szerintem nem a kókuszgyártás fellegvára...


De mostantól a Tempur NEM fujj! Punktum. Pedig a kókuszháncs és a NASA fejlesztő központja legalább olyan messze van egymástól, mint a latex-kókusz matracok a korszerű, igényes és egészséges alvástól. Na jó: nem annyira. Minden esetre beszállingóztak a biomatrac kereskedésekbe elsőként az emlékezőhab matracok. Egyszerűen nem volt más választás. Jött a tömeg és emlékezőhabot skandált. Jött a vásárló, hogy memory matracot keres. Jött egy, jött kettő. Aztán lett. Nem is kellett hozzá ideológia, hanem csak szépen csendben megjelent az üzlet egyik sarkában. Olyan észrevétlenül először, mint a penész. Aztán kettő, aztán három. A tönkölybúza párnákat is korszerű emlékezőhab párnák váltották fel, memory foam fedőmatracok kerültek a kiállított biomatracokra. Szóval elkezdett átalakulni a kínálat.


Art deco ágykeret
Sajnos azonban még közel nem vagyunk prostis kis történetünk végén. Most kezdődik majd igazán. Izgi lesz. Olyan lesz, mint amikor egy viktoriánus házat bauhaus stílusban újítunk fel és az Art Deco stílusú belső hangulatot XIV Lajos korabeli festmények egészítik ki, minimál stílusú bútorokat teszünk a nappaliba és ikeás konyhában szürcsölgetjük a narancslevet reggelente, miközben halkan, elégedetten mondjuk, hogy: cool!

Persze mindenki tudja, aki kereskedelemmel foglalkozik, hogy a nem összehasonlítható termékeken lehet pénzt keresni. És akkor elindult az őrület. Olyan volt, mint amikor a pék elveszíti a receptes füzetét és az első gyengébb agyvérzésből épülgetve kicsit még félrecsusszanó szájával, még harmatosan mozgó bal oldalával éjszaka lemegy és megpróbál kenyeret sütni. És előkerülnek az alapanyagok, készül az aranybarna, ropogós, illatos, friss fehér kenyér: mazsolából, szezámmagból, árpakorpából és élesztő nélkül...
Készül a kenyér...
És a klasszikus biomatrac gyártók elkezdenek mindenféle alapanyagokat összekevergetni. Ha emlékezőhabot keres a vásárló, akkor azt. Meg egy kis kókuszt bele. Kókusz mindenbe kell. A feleségem lestyánt tesz mindenbe. Ok, a tejbegrízbe nem. Vannak ilyen Jolly Joker anyagok. A kókusz is ilyen. Kókusz mindenbe kell. Kókusz-emlékezőhab matrac. (ugye azért még biomatrac gyártók vagyunk) Kókusz-latex-memory. Ha ez így drága, akkor a latex helyére tehetünk egy kis szivacsot.  Ki is hagyhatjuk a kókuszt (rég nem kellene már bele amúgy sem) és kapunk egy  latex-memory matracot. Vagy hagyjuk ki most a latexet (amúgy is: drága, elavult, korszerűtlen) és legyen csak hideghab-memory. Na de csókolom: innen indultunk el a cikk elején, innen kezdődött úgy 10 évvel ezelőtt a történet! Erre mondta minden biomatrac gyártó, hogy fújj, undorító, egészségtelen, műanyag, kőolaj, stb.

No komment...
Persze nem bántani akarok én senkit. Ez így nem szép. Még egyszer: persze senkit sem akarok bántani. Értem én, hogy életben kell maradni, a vállalkozásnak mennie kell, a piaci pozíciót tartani kell -vagy legalábbis ennek a látszatát kell fenntartani. És hát ugye bár felül a gálya, alul a víznek árja -azért a pénz az úr...

És cikkünk végére az igényes, ápolt, csinos kis call girl-ünk fölött elrobogott 10 év, mélyültek a ráncok, változtak az idomok; egyre öregebb és kövérebb kuncsaftok jönnek már csak, akik egyre kevesebbet fizetnek az egyre rövidebb és igénytelenebb szolgáltatásokért. Méregdrága sminkekkel, csinci ruhákkal, szolival és egy kis botox kezeléssel még próbálunk régi fényünkben tündökölni és reggel a tükörben állva hosszasan mantrázzuk tükörképünknek, hogy: nem vagyok r*banc.

Persze ez az egész így csak egy légből kapott rágalmazás, csak azért írnak rosszat a kókusz matracokról, mert ők nem csinálnak ilyet.  Ha ez így lenne, akkor valóban mindenkit meg kellene követnem ,aki biomatracok gyártásával foglalkozik és hithűen, évtizedek óta kitartó hittel, elkötelezettséggel biomatracokat gyárt és forgalmaz. És őszintén meg is követnék mindenkit. De sajnos nincs kit.

Memory foam réteget ragasztani a letex habra egy akkora szakmai dilettantizmus, hogy nincs is erre vonatkozó szókészletem. Hideghabot tenni a kókusz rétegek közé latex helyett meg tényleg olyan, mintha a jókai bablevest összekeverném a mákos gubával. Ami már eredetileg is rossz, azt ugyan miért kell még tovább rontani?Persze össze lehet keverni -de minek? És még egyszer: mindenkit megkövetek, aki az elmúlt tíz évben biomatrac gyártóként nem prostituálódott a piaccal. Mindenkit kivétel nélkül, akinek nincs az arzenáljában (választékában) egyetlen hideghab matrac sem, egyetlen memory foam matrac sem, egyetlen kókusz-hideghab vagy kókusz-memory matrac.

Szemét dolog ez, tudom. Írni valamiről, rágalmazni, sértegetni. Csak a rend kedvéért még egyszer: imádom a manufakturális gyártást. A Vi-spring 1849 óta a mai napig kézzel készíti a matracait. Nincs memory, nincs hideghab, nincs heterogén hab. Amatőrök.

Ez a manufaktúra és a következetesség; a tradíció és az elkötelezettség. Nekem.

Én csak egy ostoba matrac kereskedő vagyok, aki így vagy úgy ért a matracokhoz, ebben él, ebben mozog már több, mint 10 éve. Nekem van minden a termékkínálatban: hideghab, bonell, zsákrugó ( még latex kókusz, kókusz hideghab matrac is), hideghab memory, stb... Viszont soha nem döngettem a mellkasomat, hogy biomatrac, biomanufaktúra, stb.

Én alapból vagyok prosti. A szó jó értelmében. A választék és a választási lehetőség miatt. Prosti a kínálat bőségében és a lehetőségek legszélesebb bemutatásában. Prosti a szivárvány összes színében. Ahogy tetszik.

Ettől még sajna ez a véleményem.

Üdvözlettel:

MatracGuru

2013. június 9., vasárnap

Matrac blog - önarckép

 KOM-MENTEK:

"neked aztán van időd.. Te egy senki vagy és úgy letollak a Magyar piacon, mint egy alsógatyát. Azt hiszed hogy te sz r..tad a spanyolviaszt meg hogy te vagy a matracguru?"


"Hűűű ez egy nem semmi "érvelés "! de inkáb valamiféle kapálózás jellege van egy picit!! Signum " pálinkás laci fejlesztés??" Ha egy picit körbenézünk a szűk európában nem innék hideg vizet arra az egyszerű fejlesztésre. No comment"
 


Betűk furcsa sorrendben....
Először is meg kell állapítanom: ez a blog és a benne található negyvenegynéhány cikk azok számára íródott, akik éppen matracot keresnek, akik nem tudnak eligazodni a nagy matrac kavalkádban, akiket már számtalan termékkel csaptak be és nem szeretnék 8 órás éjszakai pihenésüket kockáztatni a gyártók és kereskedők apró kis trükkjei miatt. Ez a blog azoknak készült, akik öntudatos módon, időt és fáradságot nem kímélve szeretnék egy kicsit körbejárni a matrac-kérdést mielőtt megvásárolnák a következő 10 év éjszakai pihenését, regenerációját, kényelmét.

Lehet, hogy ilyen még nem fordult elő a blog történetében (bár szerintem már minden van), nevezetesen, hogy most az Alváskultúra blogról szeretnék egy pár mondatot írni. Furcsa dolog a betű, mindenki csak a kiterjesztett magyar ABC negyvennégy betűjéből rakosgatja össze a szavakat, mondatokat, ami majd különböző helyeken, különböző emberekben, különböző reakciókat vált ki.

Az alváskultúra blog jelenleg olyan látogatottsággal bír, ami szerintem egy kis-közepes méretű matracokkal foglalkozó vállalkozás internetes oldalának napi látogatottságának felel meg. Természetesen ennek nagyon örülök, ezért írom, ezért csinálom. A blog írásban, tanácsokban az a jutalom, ha valaki elolvassa. Ha tanul belőle, ha a segítségére van vagy választ kap olyan kérdésekre, amikre eddig nem sikerült még fényt deríteni...
A számok nem hazudnak...

Ennél is érdekesebb azonban, hogy ki olvas, kik olvasnak egy ilyen blogot. Természetes, hogy akik matrackeresésben vannak éppen és beleakadnak az alváskultúra blogba, akik olvassák/részt vesznek az Index fórum "Matracot, rugósat vagy szivacsost" topic életében -ők gyakorta látogatják az alváskultúrás matracos blogot és biztos vagyok benne, hogy hasznos tanácsokkal gazdagabban, felkészülten és tájékozottan hagyják el ezt az oldalt. Ezen látogatói az oldalnak a dolog műfajából eredően tiszavirág életet élnek: jönnek, olvassák, vesznek egy matracot és ca. 10 évig eszükbe sem jut a dolog ismét.

 Hongkongban és Japánban is olvassák...

Viszont van egy stabil közönsége az oldalnak: a matrac szakma. Lehet, hogy ez most egy kicsit fellengzősen vagy nagyképűen hangzik, de szerintem aki ma Magyarországon egy bizonyos szint fölött matracokkal foglalkozik, azok kivétel nélkül olvassák, olvasták vagy olvasgatják a bejegyzéseimet. Az alváskultúra blog -szerintem- jelenleg a legnagyobb és legátfogóbb szakmai blog, amely matracokkal, matrac alapanyagokkal, matracvásárlási tanácsokkal és a matrac vásárlás nehézségeivel foglalkozik. Alig van téma vagy terület, amit ne találna meg itt az ember, matrac kereskedések tulajdonosai, eladók, szaktanácsadók, értékesítők bújják nap mint nap információért kutatva -mint egy tanagyagként kezelve. Egyetlen cikk sem plagizált, innen-onnan összegyűjtött felületes információ, hanem tapasztalatokon alapuló valós problémák életszerű boncolgatása. Ez nem egy Ctrl-C Ctrl-V oldal... Ha tartalom átemelve van valahonnan (és ez elenyésző mennyiség), akkor a forrás minden esetben meg van jelölve. Szóval bújja a szakma, bújják a matracosok is. Általában két ok miatt. Az egyik, hogy lehet tanulni belőle, én például minden új kollégát ráuszítok az oldalra, hogy olvassa és tanuljon belőle. A másik egyszerű ok, hogy: mit írt a Pálinkás.

A tehenek meg csak várnak...

Persze ezt majd mindenki tagadja és az a 26% visszatérő látogató az oldalon persze nem a matrac szakmából érkezik, sokkal valószínűbb, hogy Nyírbátorban Juli néni futja át minden hajnalban az Alváskultúra blog oldalt, mielőtt megfeji a teheneket. Persze ez is lehet. Minden lehetséges...

Aztán meg jönnek a telefonok, a fröcsögő email-ek, trágár kommentek, a jogászokkal fenyegetőző figyelmeztetések, stb. Hogy miért írok ilyet-meg ilyet és, hogy olvastam az xy cikket és nagyon nem szép, hogy ennyire rossz véleménnyel vagyok a -*-*  -vagy egyszerűen csak perekkel és ügyvédekkel fenyegetőznek mások. Lásd itt: mennyibe kerül egy matrac?>

És akkor itt egy kicsit meg kell állnunk. ..

Hahó mindenkinek!!! Ébresztő!!! Ez az én blogom és olyan hangulatúra varázsolom, ahogyan kedvem, időm  és tehetségem éppen engedi. Nem lépek át törvényeken, nem sértek jogszabályt és olyan kéréseknek is tettem már eleget, amik jogilag nem állták meg a helyüket. Gesztusból. Szakmai összeférhetőségből. A másik tiszteletéből. Ez egy demokratikus ország szólásszabadsággal és a véleménynyilvánítás szabadságával -legalábbis ezt szeretném remélni... 

Szilágyi Jánosra kevesen emlékeznek már, volt egy Hallo, itt vagyunk című műsora. Egyszer betelefonált valaki, hogy: nem igaz, hogy ez a Sándor György folyik minden rádióadón és, hogy fel van háborodva, hogy a Sándor György.... És akkor jött a válasz: Asszonyom. A rádió egy nagyon csodálatos szerkezet. Két gomb van rajta, az egyikkel állomást lehet váltani, a másikkal meg ki lehet kapcsolni...

 Szilágyi János: Hallo, itt vagyunk...

Valami ilyesmit szeretnék én is válaszolni, de Szilágyi János magasságához nem érek fel, ezért inkább idéztem őt. Nagyjából két-három lehetőséget látok és tényleg hajlandó vagyok elfogadni mindegyiket:

1., Ez egy vacak blog, rossz írásokkal, nulla szakmai tartalommal és tele van hazugságokkal. Pocskondiázza a szakmát, kifecseg kulisszatitkokat, elhallgatott igazságokat oszt meg a Vásárlóval. Pfújj! Amennyiben ez így van, akkor a matrackeresőkön kívül miért olvassa más is? Ha ez így van, akkor az alváskultúra blog egy szakmailag értéktelen betűhalmaz, egy virtuális cyber-hulladék, a szakma szemete. Akkor miért foglalkoznak vele annyian a szakmából? Ami rossz azt én például nem nézem, nem olvasom, nem hallgatom.

2., Érdekes lesz ez a megközelítéses is. Ez egy nagyszerű blog. Tele fontos információkkal, szakmailag teljesen tájékozott és felkészült cikkekkel,  írásokkal. Olyan ember írta, aki látott már matracot, igazgatója volt nagy matracos cégnek, tervezett matracot, saját matrac márkái vannak, saját fejlesztései és védjegyoltalmai, saját üzlete és önálló matracgyártása és jó külföldi kapcsolatai vannak és tényleg csak a szakmai fanatizmus hajtja a blog írásában. Ez egy kicsit öntömjénező megközelítés -viszont (sajnos vagy nem sajnos) igaz. Ha viszont elfogadjuk ezt -legyen akár csak feltételesen is, kicsit öklendezve a tömjén illatától- akkor meg el kellene fogadni az írásokat is a bennük lévő tartalommal együtt. Vagy írni jobbat. Net van, idő van. Aki ennyire ráér a szakmából ott biztosan nem szakítják le a kilincset a Vásárlók.


3., Nincs harmadik lehetőség.

Amennyiben bármelyik írásomban valótlanságot állítottam, akkor persze lehet is, kell is és érdemes is szólni főként akkor, ha az valóban valótlan és ráadásul sért is valakit. Akkor jöhet email, telefon, bármi -és én szó nélkül elnézést kérek és javítom. Volt már ilyen: valaki kijavított egy cikk egy részletét. A Kommentekben megtalálható. Én viszont azt hiszem, hogy sokszor az igaszság és a kritika elviselése sokkal fájdalmasabb, mint amikor valaki valótlant állít rólunk. Én ebben az országban élek, itt kereskedem. A blog oldalnak nem célja, hogy mindenkit magamra haragítsak, de nem is kerüli ezt el okvetlenül. Nem keresem a konfliktust senkivel, de továbbra is azt fogom írni és úgy fogom írni, ahogyan eddig vagy ahogyan a kedvem tartja. A hajósok azt mondják, hogy nem azt kell megvárni, hogy elmúljon a vihar, hanem meg kell tanulni viharban hajózni...


Egy sor esetben csaptam már ki a biztosítékot. Öreg biztosítékok ezek, még a régi porcelán becsavarós. Nőtt az áramfelhasználás, gyorsul a rendszer, felpörgött a világ. Könnyen kiolvad.

A latexes-butadiáénes is ilyen volt
A Petőfi Sádoros-boxspring ágyas is.
A matracgyártás itthon és nem is.
(ez a csúcs eddig: olvasottságban és kritikában is; terjed, mint a bozóttűz...)
És szerintem ez a cikk is ilyen lesz

Csak lábjegyzetben fűzném ide: egészen jól írok és egészen jól meg tudom találni azokat a ízlésbeli határokat, amik még egy kis szódával elmennek, viszont már eléggé kellemetlenek tudnak lenni. Vastagabban is írhatnék, át is léphetnék etikai vagy morális határokat. Ennek eddig a közelébe sem mentem és nem is szeretnék. Ha fröcsögni szeretnék vagy, ócsárolni cégeket, márkákat, embereket vagy matracokat, akkor írnék egy új blogot névtelenül. Én viszont nem írok névtelenül. Soha.

Tudom, hogy nem én vagyok a legszimpatikusabb figura a szakmában, egyfajta szakmai respekttel bár -de így vagy úgy mindenki ki van akadva rám; valahogyan még azok is, akikkel soha nem találkoztam és soha nem léptem a lábára. És ez nagyon jól van így. Imádom, élvezem, megnyugtat. Néha egy kicsit máshonnan közelítem meg a dolgokat és én például ezt a szakmai ellenszenvet feltétlenül és maradéktalanul sikernek könyvelem el. Abból az elméletből eredeztetem ezt, hogy ha utálnak, akkor félnek is tőled, ha félnek tőled, akkor számítasz is és ha kritizálnak, akkor adnak is a véleményedre. Aztán lehet, hogy nem is így van. Sokkal rosszabb lenne, ha sajnálnának; inkább 100 "szemét pálinkás", mint egy "szegény pálinkás". 

Tudom, hogy van önbizalmam, pikírt vagyok és egyszerűen, egyenesen, nyíltan fogalmazok a blog oldalon is és az életben is. Ez nem mindig egyezik az átlag kereskedői mentalitással, divatosabb a susmogás, a kenegetés, a bájgúnárkodás. Nekem erre sajnos nincs mindig energiám és munkaidőben szerintem nem is ez az első számú dolgom. Tudom, hogy egy ilyen kis országban, mint a mienk óhatatlan, hogy az ember táncolás közben rálép valakinek a lábára. Javaslom: ha a táncparkett szélén ülsz -húzd beljebb a lábadat. Vagy táncoljunk. Persze nem együtt. Ebben az országban és ebben a szakmában semmit nem lehet együtt csinálni. Sőt: inkább akadályozzuk, keresztbe teszünk, ellopunk, demoralizálunk. Na ez megy. Ebben jók vagyunk. Bár csak matracokban lennénk ennyire jók.

Szóval annyit szeretnék csak javasolni minden kedves NEM matrackereső blog olvasómnak, hogy olvassa, használja, élvezze és gyűjtsön belőle az eladást vagy a szakmai fejlődést segítő háttér információkat.

Vagy ne olvassa.

A matrackeresőknek pedig tartalmas időtöltést kívánok és őszintén remélem, hogy az Alváskultúra blog minden matrackeresőnek egy kicsit így vagy úgy, de a hasznára volt.

Szerencsés választást kívánok!

Üdvözlettel:

Pálinkás László
MatracGuru

www.matracguru.hu